32 A. A. J. Steenhuisen, geneeskundige aan idem. Dr D. W. de Bois, geneesheer aan de psychiatrische inrich ting te Zutphen. Dr W. de Haan, geneesheer aan idem. Ziekenhuis. Het personeel bestond behalve de geneesheer-directeur, de assistent-geneesheer en de directrice uit 5 hoofdverpleegsters, 1 eerste verpleegster, 28 inwonende verpleegsters, 2 maandzusters, 2 tijdelijke verpleegsters, 1 eerste operatiezuster, 1 tweede opera- tiezuster, 2 inwonende verplegers, 1 chauffeur van de ziekenauto, 1 analyst en 1 assistent röntgen-kamer. In het ziekenhuis, de barak voor besmettelijke ziekten inbe grepen, werden gedurende 1944 788 mannen en 844 vrouwen verpleegd, totaal 1632 patiënten met 37576 verpleegdagen. Van de patiënten waren 946 buiten de gemeente Zutphen woonachtig. Van de patiënten voor rekening van de Dienst voor Sociale Zaken werden 50 patiënten verpleegd met 3111 verpleegdagen. Poliklinisch werden 979 personen behandeld. Geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Zutphen. De ontploffing op 28 September 1944 van een munitrein, staande op het stationsemplacement veroorzaakte aan de gebouwen van het gesticht grote schade. In verband met het gevaar van de omgeving werd daarop besloten het grootste deel der patiënten en het daarbij behorend personeel naar het buitengesticht „het Groot Graffel" over te plaatsen. 14 October 1944 werd het ge sticht door een tweede ramp getroffen. Een bomaanval op het station en de IJsselbrug veroorzaakte zeer belangrijke schade aan de wasserij, het badhuis, de zustershuizen en de dokterswoning aan het Stationsplein, terwijl ook de andere gebouwen opnieuw ernstige schade opliepen. Hierop zijn ook de nog achtergebleven patiënten en personeelsleden naar het buitengesticht overgebracht. Het verplegend personeel bestond uit 1 hoofdverpleegster, 1 wnd hoofdverpleegster, 2 eerste ver pleegsters, 30 verpleegsters, 1 hoofdverpleger, 2 eerste verplegers. 13 inwonende verplegers en 31 uitwonende verplegers. Einde 1944 werden in de stichting 219 mannen en 247 vrouwen, totaal 466 patiënten verpleegd. Ingevolge artikel 38 van het reglement werden op 31 De cember 1944 op last van het gemeentebestuur 28 mannen en 36 vrouwen, samen 64 patiënten verpleegd. In het binnengesticht waren nog opgenomen 127 geëvacueerde patiënten (97 mannen en 30 vrouwen) van „Rosenburg" en 10 geëvacueerde patiënten (uitsluitend vrouwen) van „Santpoort 33 Geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Het Groot Graffel" te Warnsveld. Het verplegend personeel bestond uit: twee hoofdverpleegsters, 2 eerste verpleegsters, 23 verpleegsters, 3 wnd hoofdverpleeg sters, 8 inwonende verplegers en 14 uitwonende verplegers. Einde 1944 bedroeg het aantal verpleegde mannen 107 en het aantal verpleegde vrouwen 99, samen 206 patiënten. Ingevolge artikel 38 van het Reglement werden op 31 De cember 1944 op last van het gemeentebestuur 5 mannen en 5 vrouwen, samen 10 patiënten verpleegd. In de aangewezen afdeling werden 60 mannen en 72 vrouwen, samen 132 patiënten, verpleegd. Hiervan werden ingevolge artikel 38 van het Reglement op last van het gemeentebestuur 3 mannen en 5 vrouwen, samen 8 patiënten verpleegd. In het buitengesticht waren einde 1944 nog opgenomen 161 geëvacueerde patiënten (84 mannen en 77 vrouwen van „Duin en Bosch en 155 geëvacueerde patiënten (uitsluitend vrouwen) van „Santpoort". Geneeskundige armenverzorging. De gemeentegeneesheer E. Tielenius Kruythoff is belast met de genees-, heel- en verloskundige hulp aan behoeftigen buiten de ziekenhuizen en, voor zoveel nodig, geneeskundige hulp aan hen in de ziekenhuizen. Bij zijn afwezigheid of ontstentenis wordt hij vervangen door de heer G. Fuhri Snethlage. Gemeentearts, belast met de heel- en verloskundige hulp aan behoeftigen in de ziekenhuizen, is de heer H. Jonker; hij wordt bijgestaan door een medicus-narcotiseur (G. Fuhri Snethlage), die van de gemeente voor iedere narcose een veraoedina van f 5„ontvangt. De met de heer H. J. Dieleman, als huidarts, de heer dr H. K. Hattink, als oogarts en de heer dr E. C. C. van Lennep, als neus-, keel- en oorarts getroffen regeling ten aanzien van de specialistische behandeling, waaronder begrepen zowel klinische en polyklinische als thuis- behandeling, van armlastige patiënten, werd, daar opzegging niet plaats vond, 1 April 1944 stilzwijgend met één jaar verlengd. Elk dezer specialisten geniet deswege ten laste van de gemeente een honorarium, groot f 200.— per jaar. De ten behoeve van de gemeente nodig geachte geneeskundige controles, als controle op de ten laste van de gemeente in een ziekenhuis op te nemen of opgenomen patiënten

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 19