Bijlage V. 6 Sprabanen en in de Kijfsdijken werden gesnoeid en in de maand Juni van het waterlot ontdaan. De doornenheggen langs Drittel- waard en Ossewaarden werden tijdens vorst- en sneeuwperioden uitgehakt en ingebonden. Vanwege de groote behoefte aan brandstoffen werden, in den winter verscheidene beplantingen en doornenheggen door de be volking onrechtmatig geheel omgehakt of afgezaagdzelfs de jonge beplantingen werden niet gespaard. In de Moesmate en op het Helbergen werden in totaal 120 populierenboomen geveld, die door het Staatsboschbeheer werden gevorderd voor de klompenindustrie. Geleverd werden 302 581 m3 rondhout en 24 m3 generatorhout voor den totaalprijs van f 6660.32 Onderhoud kribben. De krib- en beslagwerken, in onderhoud bij den dienst van landerijen, werden over het afgeloopen jaar zoo goed mogelijk onderhouden. Het benoodigde kribhout werd verkregen van het langs de landerijen groeiende wilgenhout. De kribpalen werden bij slecht weer in de loods op den Houtwal door het personeel van landerijen gemaakt. Onderhoud en verbetering van wegen. In de lijst van de puin- en sintelwegen, ter gezamenlijke lengte van 15168 strekkende meter, kwam geen verandering. Wegens gebrek aan arbeidskrachten, materiaal en transportgelegenheid kon aan het onderhoud van de wegen slechts weinig worden gedaan. Alleen de allernoodigste herstellingen werden uitgevoerd. Onderhoud waterleidingen en beken. De lijst van waterleidingen en beken, in onderhoud bij den dienst van landerijen, onderging geen verandering. Vanwege het groote gebrek aan personeel (het personeel van den dienst van landerijen was bijna geheel benoodigd voor de teelt van tuinbouwgewassen) werden alleen de hoofdbeken en waterleidingen zoo goed mogelijk onderhouden. Onderhoud dijken, waterkeeringen en duikers. Geen verandering kwam in de lijst van dijken in onderhoud bij den dienst van landerijen. In enkele d jken en waterkeeringen werden door de Organisatie Todt stellingen aangebracht. Zij werden hierdoor dusdanig ver zwakt, dat zij op deze plaatsen tijdens de hoogwaterperiode in December doorbraken. Bijlage V. 7 Alle dijken en waterkeeringen werden overigens zoo goed mogelijk onderhouden. Tenslotte zij medegedeeld, dat in het najaar door de Organisatie Todt verscheidene verdedigingsstellingen, draadversperringen, onderkomens etc. in de landerijen langs den IJssel werden aan gelegd, waarbij diverse wintergewassen werden vernield en ver schillende perceelen bouw- en tuingrond en graslanden voor de cultuur onbruikbaar werden. De Directeur der Landerijen, P. BROERE.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 146