Bijlage V. 4 Weerdje, de Batterij en voor de Hovensche kleine boeren de 5e Kloot van de Kijfsdijken. De inscharingsprijzen bedroegen voor het Helbergen en de Varkensweide f 50 per schaar. Bovendien werd '/4 bunder na- weide beschikbaar gesteld. Het weiland de Groote Schiphoeve te Voorst, groot 4.6225 ha, werd met 22 stuks jongvee en 1 paard beschaard, terwijl bovendien een naweide ter grootte van 2.50 ha in de Sprabanen beschikbaar werd gesteld. Als inscharingsprijzen golden hier voor een rund zonder blij vende tanden f 22.50 per schaar en voor een rund met blijvende tanden f 40 per schaar. De Reinigingsdienst gebruikte de Groote- en Kleine Weezen- rooi aan den Buitensingel, groot 3 75 ha, weer als paardenweide. Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf in den zomer in verband met de lage rivierstanden veel werk. De electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaarden behoefde niet in het werk te worden gesteld voor het uitslaan van over tollig kwelwater. Gedurende den geheelen zomer werd echter wel IJsselwater ingemalen ten behoeve van de drinkkolken voor het vee. Aan het onderhoud van de slooten en greppels kon vanwege gebrek aan arbeidskrachten niet voldoende zorg worden besteed. De voornaamste slooten werden zoo goed mogelijk onderhouden. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armen- weezenweide, de Elshorsten, de Beugelwaard, de Moesmate en de Weezenrooi werd goed onderhouden. Het plaatsen van nieuwe afrasteringen moest in verband met de materiaalpositie achterwege blijven. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuinen. De prijs werd wederom vastgesteld op f 2.00 per are of f 4.00 per tuintje. In verband met de voedselvoorziening was het aantal aan vragen om een volkstuintje zeer groot. Het aantal volkstuinen werd in verband hiermede met eenige complexen uitgebreid waar door aan nagenoeg alle aanvragen kon worden voldaan. Bij de uitgifte van de volkstuinen werd er rekening mede gehouden, dat de oude pachters hun perceeltje zooveel mogelijk terugkregen. Uitgegeven werden op den Marsch 146 tuintjes; op de Gast huiskamp benoorden den Deventerweg 20 op de Gasthuiskamp bezuiden den Deventerweg 43; aan de Leeuweriklaan 13; op de Gasthuiskamp aan den Buitensingel 23in de Koppelen bezuiden de Berkel 31; in de Koppelen 119; op de Laarmansheuvel 44; in de Tichelkuilen 32; op het Helbergen 139; in de Hoven 38; aan de Hobbemakade 35; aan het Oranjeplein 24; aan de Bijlage V. 5 Schimmelpennincklaan 15; in de Pagematen 179; op den Houtwal 12; op de Galileënkamp 26 of wel in totaal 939 tuintjes. De volkstuintjes gaven een goede opbrengst. Op deze wijze werd menig volkstuinder in staat gesteld voor weinig geld in de behoeften van zijn gezin, wat aardappelen en groenten betreft, te voorzien. Bovendien brachten zij aan hen, die op fabriek of kantoor moesten werken een welkome en gezonde afwisseling door een liefhebberij, die hun zoowel geestelijk als lichamelijk ten goede kwam. Naast de gewone volkstuinen werd op den Marsch, met het oog op de slechte voedselpositie, 4.43S0 ha grond beschikbaar gesteld voor de zoogenaamde „bedrijfsvolkstuinen". Hierbij werd in het bijzonder gedacht aan het personeel van groote instellingen en bedrijven, dat over te weinig vrijen tijd beschikt om zelf een volkstuin volledig te exploiteeren. Iedere deelnemer werd namelijk recht gegeven op een stukje grond ter grootte van 250 m2. Het essentiëele verschil met den gewonen volkstuin was hierin ge legen, dat niet ieder zijn eigen grond bewerkte; de stukjes werden samengevoegd en als één geheel voor alle deelnemers aan deze bedrijfsvolkstuinen geëxploiteerd, onder leiding van de Neder- landsche Heidemaatschappij. Er gaven zich hier ter stede 174 deelnemers op. De beschikbaar gestelde gronden werden beteeld met grove tuinbouwgewassen en aardappelen de uitkomst was een succes. Op deze wijze werd weer op uitstekende wijze voorzien in het tekort aan voedsel. In verband met de oorlogsomstandigheden was de kunstmest- toewijzing uiterst gering. Slechts 7500 kg kalizout 40% werd beschik baar gesteld, hetwelk grootendeels voor de slechtste hooilanden is verbruikt. Het spreekt vanzelf, dat door de onvoldoende bemesting de bodemvoorraad plantenvoedsel aanmerkelijk is verminderd, het geen een aanmerkelijke verlaging van het productievermogen van den bodem tot gevolg heeft gehad. De beide boerderijen van de gemeente „Erven den Brink" en ,,'t Werksche veld" verkeeren in goede conditie. De stortplaatsen op den Marsch en in de Hoven werden eveneens goed onderhouden. De griendwaarden op den Marsch en de Uiterwaarden werden vernield door den aanleg van stellingen door de Duitsche Weer macht. Onderhoud beplantingen en doornenheggen. De populierenbeplantingen langs den Helbergerweg, in de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 145