Bijlage V. 2 Door gebrek aan meststoffen, vooral stikstof en fosforzuur, nam het productievermogen van den bodem sterk af. Dit was vooral merkbaar in den stand van het grasgewas en de graangewassen. Vooral de hooioogst was gering. De aardappels vertoonden over het algemeen een goeden stand en gaven een flinke opbrengst. De oogst kon bij gunstig weer worden geborgen. Door gebrek aan stikstof viel de stand der herfstknollen tegen. Op last van het Departement van Binnenlandsche Zaken nam de gemeente het telen van groenten zelf ter hand, teneinde het hootd te bieden aan de moeilijkheden, welke met betrekking tot degroentenvoorziening voor de bevolking dezer gemeente in het jaar 1944 dreigden te ontstaan. Op het Werksche veld werd in totaal 5.60 h.a. met groenten en aardappelen in eigen beheer beteeld. In verband met de beschikbare arbeidskrachten en de kwaliteit van den grond werd in beginsel besloten het telen van grove tuinbouwgewassen ter hand te nemen, hetwelk weinig arbeid vroeg en op de beschikbare zandgronden de meeste kans van slagen zou bieden. Bovendien werden zooveel mogelijk die producten geteeld, die langen tijd bewaard of ingekuild konden worden en waarvan de burgerij een voorraadje kon vormen. Verbouwd werden: 0.70 h.a, zomerkroten 1 h.a. tuinboonen, voor de helft gecombineerd met gele keukenknólrapen en voor de andere helft met spruitkool 1 h.a. wortelen 0.45 h.a. sla- boonen zonder draad; 0.45 h.a. bruine boonen en 2 h.a. aardappelen. In verband met de geringe toewijzing van kunstmest werd op het terrein van den gemeentelijken reinigingsdienst overgegaan tot het maken van circa 300 m3 compost. De grootste moeilijkheid gaf later het transport van deze meststof naar het Werksche veld, aangezien geen motorbrandstof aanwezig was. Het tuinbouwteelt plan dreigde hierdoor op één moment te mislukken. Door be middeling van den Inspecteur van den Tuinbouw te 's Graven- hage werd uiteindelijk brandstof toegewezen, waardoor het trans port van het compost per autotrailer alsnog kon plaats vinden. Ondanks het droge weer was de stand van de groentegewassen od de lichte zandgronden in Warken goed tot zeer goed te noemen. Vooral in perioden, waarin verschillendetuinbouwgewassen moesten worden geoogst, terwijl op andere gronden het onkruid diende te worden bestreden, moest zeer veel werk worden verzet. De distributie van de geteelde groenten geschiedde rechtstreeks van gemeentewege op twee plaatsen in de stad. Zoodra de op brengst van eenig product bekend was, werd bepaald, hoeveel Bijlage V. 3 aan elk lid van de bevolking kon worden verkocht. De verkoop vond plaats onder afstempeling van de eerste distributiestamkaart tegen de wekelijks door den gemachtigde voor de prijzen van groenten en fruit vastgestelde maximum prijzen. In totaal werden op de hierboven genoemde wijze 24 maal aan de burgerij groenten verkocht. Ook aan omliggende gemeenten werd op verzoek een partij groenten afgeleverd, waarvan op dat moment in deze gemeente te veel aanwezig was. Zoo werden o.m. aan de gemeenten Deventer, Lochem en Voorst afgeleverd respectievelijk 2500 kg, 6317 kq en 1000 kg kroten. Van gemeentewege werden in totaal de volgende hoeveelheden producten verkocht: 2959 kg tuinboonen 25536 kg zomerkroten 2466 kg slaboonen24701 kg wortelen; 10391 kg knolrapen: 2506 kg spruiten; 310 kg bruine boonen en 31.285 kg aard appelen. De opbrengst hiervan bedroeg in totaal f 10494 06 of wel gemiddeld f 1873 per ha In het afgeloopen jaar was de stand van de rivier den IJssel laag, met uitzondering van de maanden November en December, Vanwege de groote hoeveelheid neerslag in het najaar, steeg de rivier in het laatst van November zoo sterk, dat de Baaksthe Overlaat in werking trad. Den hoogsten stand bereikte de rivier op 2 December; deze bedroeg toen 7.92 plus N.A.P. De laagste stand werd genoteerd op I September en bedroeg 2.36 plus N.A.P. De opbrengst van het hooigras was dit jaar minder dan het vorige jaar. De totale opbrengst van het grasgewas langs de wegen, het hooigras en de koeweiden bedroeg f 22.081.67 tegen f 25.842.67 in 1943. Een nadeelig verschil dus van f 3.761. hetgeen is toe schrijven aan de vordering van hooilanden door de Duitsche Weermacht en den aanleg van verdedigingswerken door de Organisatie Todt. De stand van het hooigras was mede tengevolge van de droogte tijdens de groeiperiode van het grasgewas slechts matig. Het hooigras werd dit jaar weer door den Burgemeester op waarde bonnen verkocht, met uitzondering van een 26-faI perceelen, die uit den verkoop werden gelicht, en langs onderhandschen 'weg werden gedistribueerd onder de kleine boeren, ingezetenen van deze gemeente, zoodat deze categorie meer hooigras tegen een billijken prijs kon koopen. De gemeentelijke Reinigingsdienst kocht in het jaar 1944 voor de paarden 1.75ha hooigras op het Helbergen voorden prijs van f315. Het melkvee ging dit jaar op 28 April in de weide. Een ge deelte van de koewaarden op het Helbergen werd door de Duitsche Weermacht gevorderd voor oefenterrein. Als koewaarden werden uitgegeven het overblijvende gedeelte van het Helbergen, het

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 144