Bijlage U. 6 Het onderhoud van de verschillende eigendommen heeft zich dan ook tot het allernoodzakelijkste beperkt. Vóór September is veel tijd verloren gegaan aan ontruiming en verhuizing van scholen voor inkwartiering van militairen. Ontruimd werden o.m. School H tweemaalSchool ESchool G School ASchool D School B.L.O. Van begin September tot het einde van het jaar was van regel matig werken geen sprake, niet alleen door het bijna onafgebroken luchtgevaar, doch vooral doordat verschillende rampen de stad troffen, waardoor veel arbeid verricht moest worden aan het ruimen van puinhopen. Deze rampen veroorzaakten ook veel schade aan gemeente gebouwen, die directe, doch tijdelijke voorzieningen nodig maakten. Deze rampen waren de volgende 28 September explosie van een brandende munitietrein. 14 October, de groote bopiaanval op de IJsselbrug. 6 November, bominslag Jacob Damsingel. 10 December, bominslag Valkstraat en omgeving. Verschillende gemeente-eigendommen werden vernield of zwaar beschadigd, waarvan de voornaamste hieronder zijn vermeld. De gebouwen van de Veemarkt werden door ontploffingen van de munitietrein zo zwaar beschadigd, dat zij gedeeltelijk onbruik baar waren. De Landbouwwinterschool werd bij het bombardement op 14 October zwaar getroffen. Het voorgebouw, het z.g.n. „refter", moest buiten gebruik gesteld worden de conciërgewoning werd geheel verwoest en het overige deel zwaar beschadigd. Het perceel Rozengracht No. 3 werd op 14 October geheel verwoest. De verkeerskiosk op de Rozengracht werd op 14 October zwaar beschadigd. De voormalige vismarkt aan de Barlheze, waar een opslag plaats van gemeentewerken was gevestigd, is met de daarop staande gebouwen en inrichtingen en de zich daarop bevindende materialen op 14 October geheel verwoest. Eveneens werden op 14 October geheel verwoest de bergplaats voor brandblusmiddelen aan het Broederenkerkplein, de bergplaats voor materialen voor de ontsmettingsdienst en de éénkamerwoning, beide aan de Rosmolensteeg. Het gymnastieklokaal aan het Broederenkerkplein werd op 14 October zo zwaar beschadigd, dat het niet meer bruikbaar was. Door de steeds onzekerder wordende toestand en het veelvuldig overvliegen van geallieerde toestellen, werd het wenselijk diverse Bijlage U. 7 schuilgelegenheden in de stad te maken. In diverse open terreinen en plantsoenen werden door de wijkbewoners en door de gemeente openbare schuilloopgraven gemaakt. Ten behoeve van de hoofdpost van de luchtbescherming, welke gevestigd was in de oude school A in de van Tilstraat, werd de kelder van het perceel Markt No. 26 (Notaris Capel) tot hoofd post ingericht. Tevens werden de kelders onder de landbouw winterschool, de kelder onder perceel Houtmarkt No. 67 (Stolp's Ijzerhandel) en de kelder onder perceel Lange Hofstraat No. 16 (Middenstandsbank) tot openbare schuilkelders ingericht. Van de werken, die in dit jaar nog uitgevoerd konden worden, mogen genoemd worden, het uitbaggeren van de Zuiderhaven en van de ligplaats van het IJsselbad, het betegelen van speelplaatsen ten behoeve van school A, H en Hoven, het wijzigen van 42 schoolbanken van de scholen F en H. De waterstand van de IJssel ging eind November met sprongen omhoog en bereikte begin December een stand van 7.92 m 4 N.A.P., zodat de landerijen om de stad, zeer ten ongerieve van de stellingbouw, onder water kwamen te staan. Deze hoge rivierstand maakte het nodig gedurende drie weken het rioolwater van de Rozenhoflaan en omgeving af te malen. De Binnengracht is eveneens enige weken afgesloten geweest, waarbij de pompinstallatie in werking moest worden gesteld. Gebouwen, eigendommen en inrichtingen, niet bestemd voor de publieke dienst. Daartoe behoren 1. de kelder onder het Wijnhuis, van jaar op jaar verhuurd aan de N.V. Likeurstokerij en Wijnhandel v.h. Vetter Co., voor f 164.50 per jaar; 2. het gebouw, ingericht voor woning en koffiehuis met een stal op de veemarkt, van maand tot maand verhuurd aan H. G. de Swart voor f 58.33 per maand; (door ontploffing munitie trein zwaar beschadigd) 3. de woning, stallen, schuur en weilanden op het Erve „den Brink" aan de straatweg naar Apeldoorn tot 22 Februari 1953 aan W. J. Hunnekink verpacht voor f 875.— per jaar; 4. de woning, stallen, schuur en weilanden ,,'t Werksche Veld" nabij de weg naar Lochem te Warnsveld, tot 22 Februari 1953 aan A. H. Boschloo verpacht voor f 550.— per jaar; 5. de voormalige latijnse school, bestaande uit a. de pkelder, onderhands verhuurd aan J. A. van Goor, voor f 150.per jaar; (ontruimd voor schuilkelder);

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 134