Bijlage T. 4 gelijktijdig mochten worden gevent, hetgeen den verkoop van mengsel van die beide in de hand werkte. Het aantal processen-verbaal wegens overtreding van de bepa lingen van het Standaardisatiebesluit bedroeg dan ook 142. Een derde van het aantal onderzochte monsters brood gaf aanleiding tot het geven van eene waarschuwing, één op de tien tot het opmaken van een proces-verbaal. De handel in surrogaten werd binnen de perken gehouden door het handhaven van de bepaling, dat de aanduidingen in overeenstemming met den inhoud moeten zijn. In het bijzonder is daarbij van nut geweest het Aroma-, Jus- en Soepbesluit van 1943, door middel waarvan een groot aantal minderwaardige, ja soms ongenietbare producten aan den handel konden worden onttrokken. Op het gebied van wasch- en reinigingsmiddelen werden de wonderlijkste ervaringen opgedaan. Wagonladingen bitterzout werden uit Duitschland geimporteerd men trachtte dit als soda- vervangingsmiddel aan den man te brengen, waarbij natuurlijk bleek, dat het niet alleen als zoodanig ondeugdelijk was, maar zelfs het water hard maakte. Een fabrikant te Enschede mengde sterke loog door keukenzout, met het gevolg, dat de loog uit de vaten droop, terwijl het overblijvende „reinigingsmiddel'' vrijwel uitsluitend uit keukenzout bestond. Anderen mengden aluin door soda en maakten daardoor de soda volkomen onwerkzaam. Tegen het gebruik van kunstmatige verzoetingsmiddelen in diverse waren zonder vermelding werd bij voortduring gewaakt; bovendien werd meer dan de helft van het aantal monsters zoet- middelen afgekeurd. Terwijl aldus de op de bon verstrekte pud dingpoeders vrijwel alle het voorgeschreven suikergehalte bevatten, kon niet worden verhinderd, dat een product als vanillesuiker (vroeger 10 g. per pakje met een gehalte aan vanilline van 1 °/c) werd verkocht in pakjes met minder dan 1 g. inhoud en een gehalte van 0.2 °/c. Door de toenemende moeilijkheden met de distributie werden heel wat partijen meel door mijt aangetast; weliswaar werd een andere maatstaf voor afkeuring aangelegd, maar toch moest veel tot veevoeder worden gedegradeerd. Aan de Centrale Keukens is zooveel mogelijk aandacht besteed, eenerzijds om het hygiënische peil op te voeren, anderzijds om te controleeren of de verstrekte grondstoffen ook werkelijk aan den consument ten goede kwamen, hetgeen niet altijd het geval bleek te zijn. Van de gebruiksartikelen kan nog worden vermeld, dat vele etenstampers, welke bij gebrek aan tin waren verlood, in beslag Bijlage T. 5 moesten worden genomen. Op verzoek van particulieren is de inhoud van menige weck- flesch onderzocht, waarbij veelal bederf moest worden geconsta teerd, hetgeen ook bij blikwaren het geval was. Dit verslag mag niet worden beëindigd, zonder een betuiging van waardeering voor het personeel, dat zoolang mogelijk zijn uiterste best heeft gedaan, om den dienst op gang te houden en evenmin zonder er de voldoening over te uiten, dat het aan dezen dienst gegeven is geweest, het grootste deel van dit jaar aan zijn bestemming te blijven voldoen zonder daarin door den bezetter op beteekenende wijze te worden gehinderd. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Zutphen, H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 124