Bijlage R. VERSLAG van het Gemeenteslachthuis te Zutphen en den Keuringsdienst van Vee en Vleesch in den Kring Zutphen over het jaar 1944. Ook van het personeel van het slachthuis moest een gedeelte voor tewerkstelling in Duitschland worden afgestaan. De jongste, de hulpmachinist Wisseborn, werd door het arbeidsbureau hiervoor aangewezen. Hij wenschte daar echter niet als arbeider te werken, doch verkoos, omdat hij ook in mili tairen dienst was geweest, als krijgsgevangene te gaan. Dit laatste viel buiten de competentie van het arbeidsbureau. „Dan behoef ik niet voor den vijand te werken", zoo zei hij op het arbeids bureau. Men verklaarde hem daar voor abnormaal, geen verlof zou hij krijgen, geen salaris, geen bewegingsvrijheid, enz. Men was razend, dat hun prooi op die manier aan hun klauwen ontsnapte. Den dag, voordat hij zich moest melden, heeft Wisseborn afscheid van het slachthuispersoneel genomen. Men was daar op zijn minst verwonderd, dat hij zich ging melden. Hij durfde niet anders, het was te riskant, om het niet te doen, zei hij. Wie niet hoefden, hadden gemakkelijk praten. Bij de bevrijding was Wis seborn aanwezig, hij heeft zich nooit gemeld en is ondergedoken. De comedie is gespeeld terwille van zijn veiligheid. Er waren geen verraders onder het personeel, doch onvoorzichtig gepraat kon voor hem verschrikkelijke gevolgen hebben gehad. Het personeel is altijd op zijn post gebleven. Het was vaak benauwend. Steeds en steeds weer was het spoorwegemplacement het doelwit van jagers en bommenwerpers. Dan kwamen ook heel vaak bom scherven op het slachthuis terecht. De weg van de stad naar het slachthuis was levensgevaarlijk. We moesten den overgang over bij het spoorwegemplacement. Tevoren spiedden we zoo goed mogelijk de lucht af om te ont dekken of we ook vliegtuigen hoorden of zagen. Soms wel en dan was het wachten. Niet zoo erg, tijd hadden we in overvloed. Gingen de vliegtuigen door, dan waagden we den sprong. Doch ook gebeurde het vaak, dat de vliegtuigen terugkeerden en er weer boven kwamen. Wij dan als een haas terug, of wij renden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1944 | | pagina 106