14 15 Uit deze getallen valt de gevolgtrekking te maken, dat de oorlogsomstandigheden in 1943 zwaarder begonnen te drukken, al hadden die somtijds voor de gemeente een gunstig financiëel gevolg. Dat de uitgaven voor armen- en werkloozenzorg aan zienlijk lager waren dan voorheen was bijvoorbeeld het bijkom stige resultaat van de uitzending van arbeidskrachten naar Duitschland. Een overzicht van de uitkomsten der bedrijven moge tot slot hier volgen. HOOFDSTUK V. OPENBARE WERKEN. Zie hiervoor het verslag van den dienst van gemeentewerken (bijlage U). HOOFDSTUK VI. OPENBARE ORDE, VEILIGHEID EN ZEDELIJKHEID. Politie. Door den korpscommandant werd in 1944 het volgende verslag over 1943 uitgebracht 1Personeel. Ingevolge de reorganisatie der Nederlandsche politie werd per 1 Maart 1943 een nieuw rangenstelsel ingevoerd en trad voor de politieambtenaren een nieuwe salarisverordening in werking, die over het algemeen een verbetering bracht. Met ingang van denzelfden datum werd het administratief personeel der politie alhier gerekend te behooren tot het secretarie-personeel. Het blijft onder bevelen van den korpscommandant aan het bureau van politie werkzaam. Na de reorganisatie bedraagt de feitelijke sterkte van het korps 37 hoofden, te weten 1 Kapitein-korpscommandant 1 Luitenant 3 Hoofdwachtmeesters 32 (Opper)wachtmeesters (hiervan doen 4 (Opperwachtmees ters bij de afd. recherche en 4 bij de economische afdeeling dienst). Bij dit aantal moet nog worden gevoegd het in deze gemeente, ter bewaking van het bijkantoor van het Gewestelijk Arbeids bureau, gedetacheerde personeel van het P.O.B. te Schalkhaar, te weten 5 (Opper)wachtmeesters 1 Onderwachtmeester. Het ligt in de bedoeling, dit personeel eerlang naar de ge meentepolitie te doen overgaan. Het administratieve werk wordt verricht door een adjunct commies 2de klasse, een klerk en een typiste. De voor deze gemeente vastgestelde organieke sterkte der politie bedraagt: 1 Kapitein-korpscommandant 1 (Opper)luitenant 2 Onder-luitenants 4 Hoofdwachtmeesters 32 (Opper)wachtmeesters. Voorstellen, om tot deze sterkte te geraken, zijn op verzoek van den heer Gewestelijk politie president te Arnhem aanhangig gemaakt. Uitsluitsel hierop is echter nog niet verkregen. Het aantal diensturen werd in den loop van het verslagjaar van 8 op 9 uur per dag gebracht, terwijl naast het bestaande drieploegen verband een vierde ploeg werd gecreëerd, de z.g. reserveploeg. Dit urenschema kon in de praktijk niet aangehouden worden en vele uren extra dienst moesten door het personeel worden verricht. Aan de vorming van het personeel werd veel zorg besteed. Wekelijks werd onder leiding van een Opperwachtmeester twee uur geëxerceerdbovendien werd (dienst)sport beoefend en werden lezingen en films bijgewoond. Instructieve dienstvergade- ringen werden regelmatig belegd. Vele objecten moesten in den loop van dit jaar onder politie bewaking gesteld worden. In veel gevallen kon deze bewaking Electrici- teitsbedrijf Grond bedrijf Gas fabriek Water leiding Slacht huis In de oorspronkelijke be grooting geraamd batig saldo nadeelig werkelijk saldo nadeelig verschil V°°rde,eli9 saldo nadeelig f 85300 121108 f - 4996 3234 f 1226 19886 f 5295 20063 f - 25000 20707 f 35808 f 1762 f 18660 f 14768 f 4293 f -

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 9