Bijlage Q. 4 Bijlage Q. 5 van deze installatie. De slijtage is van dien aard, dat wij met de N.V. Duyvis en Co. te Koog a. d. Zaan in onderhandeling traden en deze verklaarde zich bereid een nieuwe installatie in opdracht te nemen met een levertijd, behoudens overmacht, van circa 7 maanden. Gashouders. De bovenloop van gashouder 1 werd vernieuwd. Dit werk werd uitgevoerd door de Pletterij Enthoven te Delft. Gelijktijdig werden de geleiderollen opnieuw ingesteld. De eerste omloop, die eveneens vernieuwing behoeft, kon wegens gebrek aan materiaal nog niet worden vernieuwd. De beide gashouders werden weer gedeeltelijk geverfd. Koelers. De Reuther-koeler werd inwendig schoongemaakt. Gelijktijdig werden de beide leidingen tusschen condensors en exhausters inwendig gereinigd. De afsluiters werden van nieuwe zittingen voorzien. Zuiverkisten. Evenals het vorig jaar werden de zuiverkisten 10 maal van versche ijzeraarde voorzien. De vloer in het zuiverhuis werd vernieuwd. Stoomketels. Stoomketel II werd door de firma Doorgeest te Amsterdam in- en uitwendig schoongemaakt en door het Stoomwezen opnieuw gekeurd. Direct na de keuring ontvingen wij de mededeeling, dat in 1944 de ketels, met het oog op den ouder dom, aan een materiaalonderzoek zouden moeten worden onderworpen. In verband met den tegenwoordigen toestand hebben wij uitstel kunnen krijgen tot uiterlijk 1946. Waar de beide ketels ruim 40 jaar in gebruik zijn en deze dan wellicht zullen worden afgekeurd, hebben wij een plan in studie om, waar ook het ketelhuis niet aan de eischen voldoet, een nieuw ketelhuis te bouwen, dat zich zal aan passen aan de moderne eischen, welke aan een dergelijke inrichting gesteld moeten worden. Gelijkstroominstallatie. De cellen van de gelijkstroominstallatie zijn dermate uitgeput, dat deze in 1944 geheel zouden moeten worden vernieuwd. Ook loopt het contract voor onderhoud van deze cellen met de Varta af. Verder ondervonden wij groote moeilijkheden met de reparatie van de gelijkstroommotoren. Om ernstige stagnatie te voorkomen moest reeds een der motoren van de cokes bunker verwisseld worden in draaistroom. Wij hebben ons daarom in verbinding gesteld met Rijksmetallum om te trachten vergunning te verkrijgen om de geheele installatie om te bouwen in draaistroom. Genoemd bureau kwam, na onderzoek, tot de conclusie, dat dit zoo spoedig mogelijk moest geschieden en verschafte ons de noodige toewijzigingen. Wij hebben deze installatie opgedragen aan de N.V. Heemaf te Hengelo. Genoemde firma zal al het mogelijke doen om te trachten deze installatie in 1944 om te bouwen. De stoommachine, welke nog in goeden staat verkeert, zal intact blijven en als reserve dienst doen, om in tijd van nood, door middel van een draaistroom generator, zelf stroom te kunnen opwekken. De hoedanigheid van het gas. De calorische waarde van het gas wordt bepaald door een „Zigma" en een „Union" calorimeter, het soortelijk gewicht door den „Lux" gaswagen. Voorts wordt het gas regelmatig onderzocht met de „Junkers" handcalorimeter. Viermaal per jaar wordt een gasmonster opgezonden naar de Gasstichting te 's-Gravenhage, voor een volledige analyse. De gemiddelde calorische waarde van het gas bedroeg 4021 cal. Het soortelijk gewicht 0.504. De druk van het gas bedroeg, direct achter den stadsregulateur 54 mm. Buizennet. In de Staringsrtaat werden alle gasaansluitingen vernieuwd. De gasleiding onder de Eefdesche brug werd door de firma Christiani en Nielsen te 's-Graven hage opnieuw met een roestwerende verf behandeld. In de Groenesteeg werd een 2" getrokken leiding vervangen door 44 m. 4" gegoten buis. In het R. K. Ziekenhuis werd een nieuwe gasaansluiting 2'/a" gemaakt. Straatverlichting. De straatverlichting werd ook dit jaar niet ontstoken. Toonzaal. De toonzaal, gelegen in het centrum der stad, is een onmisbare schakel tus schen de gasfabriek en de gasverbruikers. Bijna alle muntgasverbruikers koopen daar hun gaspenningen, terwijl daar tevens huishoudelijke adviezen gegeven worden en wenken in verband met de gasrantsoenering. Voorts heeft van daaruit de verkoop van gastoestellen plaats. Het gelukte ons nog de hand te leggen op enkele gasfornuizen en andere toe stellen, zoodat wij de verbruikers, die dringend om gastoestellen verlegen waren, niet behoefden teleur te stellen. De navolgende toestellen werden verkocht 13 gasfornuizen 3 Industrie comforen 6 radiatoren 4 3 pits 1 gasojaar 172 2 2 reflector gaskachels 3 1 1 geyser 1 Jeko comfoor 1 Voti oventje Haagsch model 1 Electrolux gaskoelkast 52 Jeko stoofcomforen 1 vischbaktoestel 2 straalkachels Bij verschillende firma's, welke gastoestellen voor industrie gebruiken, werd ons advies gevraagd betreffende aanschaffing of verbetering dezer toestellen. Wij construeerden voor een slager een nieuwe kookketel, welke, bij gebrek aan industriebranders, door middel van Bray-branders wordt verhit. De verdeeling van de warmte is regelmatig en het rendement van dezen ketel is zeer goed. Gastarieven. De tarieven waren als volgt Klasse Vastrecht per maand Prijs per M3 A f 0.20 f 0.08'/a B f 0.50 f 0.07 Va C f 0.95 f O.O6V2 D f 1.50 f 0.05'/2 Voor gasverbruikers boven 80 M3 in één maand wordt voor het meerdere berekend f 0.04'/2. Voor de buitengemeenten is de prijs van het gas V2 ct Per M3 hooger.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 89