ui» Bijlage N. JAARVERSLAG van den dienst voor SOCIALE ZAKEN der gemeente Zufphen over 1943. 1. Algemeen overzicht. De invloed van den oorlog doet zich steeds meer gelden in het werk van den dienst van sociale zaken. Oppervlakkig bezien is de tendenz welke wordt waar genomen zeer gunstig te noemen als men let op het verminderd aantal zorggevallen, zoowel voor steunverleening en werkverruiming, als voor armenzorg. Bij diepere beschouwing blijkt echter dat de invloed van den oorlog zich ernstig doet gevoelen in een verlaging van het moreel, speciaal onder die groepen, die voorheen tot de directe zorg van den dienst behoorden. Doch ook andere groepen beginnen de aandacht te vragen en dit zal in de toekomst in nog sterker mate het geval zijn. Daardoor wordt het arbeidsveld van den dienst van sociale zaken uitgebreid. Er zal vooral aandacht aan de preventie moeten worden besteed, door directe bemoeiingen met de gezinnen. De sociale diensten zullen zich achtereenvolgens moeten toeleggen op het organiseeren van de sociale huishoudhulp, de sociaal-hygiënische hulp en de sociaal-paedagogische hulp. Het spreekt vanzelf dat daartoe een ver doorgevoerde coördinatie van krachten noodig is. Het aantal gesteunden daalde zeer sterk, evenals het aantal in werkverruiming geplaatste personen de werkvetruimirg moest zelfs 6 weken worden stilgelegd wegens het ontbreken van personen die tewerkgesteld konden worden. In de eerste week van 1943 waren er nog 27 gesteunden en 58 geplaatsten in de werkverruiming. Deze aantallen verminderden in den loop van het jaar tot 6 steungevallen en geen geplaatsten in de werkverruiming op 19 September. Hierna trad een geringe stijging in en op 26 December bedroeg het aantal gesteunden 14 en geplaatsten in de werkverruiming 6. Bij de betreffende hoofdstukken wordt hierop nader teruggekomen. 2. Bureau en Personeel. Werkzaamheden. De werkzaamheden werden uitgebreid met de sociaal economische hulpverleening aan kleine zelfstandigen en bestonden in 1943 uit: A. Armenzorg (Maatschappelijk Hulpbetoon). 1. Ondersteuning van maatschappelijk hulpbehoevenden. 2. Uitbesteding van armlastigen in gestichten en/of gezinnen. 3. Kinderbescherming. 4. Toezicht op de a-sociale gezinnen. 5. Geneeskundige armenverzorging in en buiten ziekenhuizen. 6. Verstrekking van dieetvoeding. 7. Werkverschaffing voor den steun tewerkgestelden. 8. Verleening van voorschotten. 9. Verstrekking van goederen in natura (Brokkenhuiswerk). 10. Verhaal van kosten in den zin der Armenwet. B. Sociale Zaken. 1. Steunverleening aan werkloozen. 2. Administratie voor de werkverruiming. 3. Steunverleening aan kleine grondgebruikers. 4. Administratie voor de wachtgeldregeling. 5. Extra hulp aan werkloozen, z.g. B-steun. 6. Controle op de administratie van de werkloozenkassen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 65