15 Bijlage I. 4 Bijlage I. 5 LIJST VAN AANWINSTEN OVER HET JAAR 1943. KAARTEN EN PLATTEGRONDEN. GESCHIEDENIS. FRAGMENTEN VAN BOUWWERKEN. TOPOGRAFISCHE ATLAS. Een gevelsteen van zandsteen, met inscriptie Ao 1584 werd bij zeer lagen waterstand gevonden in den Ifssel te Wichmond, op de plaats, waar eertijds de kerk van Wichmond stond, die in 1582 door het IJsselwater verzwolgen werd. De steen werd door den eigenaar, de Heer A. Bretveld aan het museum ten ge schenke gegeven. Enkele fragmenten van middeleeuwsche kannen werden bij graafwerk op Nieuwstad 46 op 4 meter diepte gevonden en door de Gem. Gasfabriek aan het Museum afgestaan. De topografische atlas kon zich ook dit jaar eenigszins uitbreiden ook de bibliotheek kreeg enkele aanwinsten. De Heer j. R. Blaauw schonk het Museum een exemplaar van een door hem samengesteld Register op het werk van Mr R. W. Tadama: „De geschiedenis der Stad Zutphen". Hij voorzag hierdoor in een behoefte, reeds lang gevoeld door degenen, die gewoon zijn voor de ge schiedenis van onze stad dit werk te raadplegen. Een volledige lijst van aanwinsten volgt hierachter. Van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden ontving de Museum-commissie bericht, dat in het ressort van het Museum, te Laag-Keppel een opgraving plaats vond onder leiding van den conservator Dr Braat. Het betrof de fundamenten van een vroeg-middeleeuwsch kasteel. Bij afwezigheid van de conservatrice bezocht de penningmeester de opgraving onder leiding van Dr Braat. De werkzaamheden bleken toen reeds geëindigd te zijn. In 1943 werden vier tentoonstellingen gehouden, waarvan één in samenwerking met de vereeniging Pictura. Als onderwerp voor de Zomertentoonstelling werd gekozen Langs den Gelder- schen IJssel van Westervoort tot Deventer. Deze tentoonstelling, welke betrekking had op alles, wat de IJssel en zijn oevers aan beziens- en wetenswaardigheden bieden, werd samengesteld door ir A Vaags te Eefde en aangevuld met bijzonder heden op oudheidkundig gebied, zooals oude prenten, opgegraven voorwerpen enz. uit particuliere verzamelingen en in bezit van het Museum. Ook het Gemeente- Museum te Arnhem stond voor dit doel een dertigtal aquarellen en teekeningen af, hoofdzakelijk van Zutphen, welke bijzonder gewaardeerd werden, daar de meeste ervan hier ter stede niet of weinig bekend waren. De tentoonstelling trok veel belangstelling en de heer Vaags mocht menig blijk van medeleven onder vinden bij zijn „loffelijke poging tot vereeniging van aardrijkskundige, historische en natuurwetenschappelijke kennis zooals prof. Casimir in een schrijven tot uiting bracht na een bezoek aan de tentoonstelling, welke hij noemde „een levende streekkennis, die alle elementen omvat." Op verzoek van een stadgenoot werden in de maanden Juni en Juli de kaarten en plattegronden van Zutphen, de Graafschap en Gelderland, in het bezit van het Museum, achtereenvolgens geëxposeerd in de Oost-bovenzaalslechts weinigen maakten gebruik van de gelegenheid tot bezichtiging van deze collectie, welke gewoonlijk in portefeuille wordt gehouden. De concierge H. A. Enzerink en de hulpconcierge H. J. Koerselman kweten zich op verdienstelijke wijze van hun taak. De Commissie van Beheer STARING, wnd Voorzitter. W. J. S. VAN ALPHEN, Secretaresse. 1. 2 Plattegronden van het Coenenspark te Zutphen, waarop aangegeven het plan voor een landbouwtentoonstelling; 1900. Geschenk van de Vereeniging „Zutphen Vooruit". 2. Kaart van Gelderland en Overijssel38X49 cM„ door Pe t ru s Kerius 1617. Aangekocht door de Museum-commissie. 3. Verwoesting van de Begraafplaats der Capellen's"kopergravure door P. H. Jonxis 75 X 14 cM., uit Martinet Het Vaderland. Aangekocht door de Museum-commissie. 4. Het 25-jarig beslaan van de HB S. te Zutphen"1864 1889; menu met 9 foto's. 10 foto's ter gelegenheid van de 300-jarige herdenking van het Bornhof; 1611-1911. Nrs 4 en 5 geschenk van Mr J. L. Sölner te Zutphen. 6. Huize ,,de Voorst" te Warnsveld verbrand; 18 Aug. 1943; foto. Geschenk van Mr J. Dijckmeester te Zutphen. 7. Sophie, Koningin der Nederlanden-, lithografie door de Keyser; omstr. 1845. Ontvangen door bemiddeling van de Gem. archivaresse. 8. Portret van Mr L A. J. W. Baron Sloet van de Beek; 18061890, foto. Geschenk van den Heer W. J. P. Suringar te Groenlo. 9. Beeld van zandsteen, voorstellend St George te paard den draak verslaand hoogte 82 cM lengte 87 cM., breedte 25 cM. Het beeld is zeer geschonden en verweerd, de structuur is grof. Waarschijnlijk dateert het uit de 15e of begin 16e eeuw en is afkomstig van het Leprozen huis of St Joriën, dat in 1572 verwoest is. Historisch en topografisch is het van belang, dat dit ruiterbeeld voor Zutphen bewaard blijft. Geschenk van den Heer W. J. Schillemans te Zutphen. 10. Gevelsteen van zandsteen, met inscriptie Ao 1584; 1. 11 cM., br. 25 cM. de steen is aan de onderzijde afgeslepen. Zij werd in 1943 gevonden nabij „de Groene Jager" te Wichmond, bij zeer lagen waterstand, op de plaats waar eertijds de kerk te Wichmond stond, welke in 1582 door het IJsselwater verzwolgen werd. Geschenk van den Heer A. Bretveld te Wichmond. 11 Twee borden van hout, afkomstig van de voormalige Gaarkeuken te Zutphen in de Kreynckstraatzwart geschilderd; a: uithangbord; b: tariefbord. Ontvangen door bemiddeling van de Gemeente archivaresse. 12. Gezicht op Zutphen met IJssel en Schipbrug op den voorgrondkopergravure 14 X 23 cM., waarschijnlijk uit een boekwerk. 13. Gezicht op Zutphen vanaf den Vliegendijkfoto naar een steendruk door W. van der Worp (1803^1878). 14. Laarstraat 122: twee foto's van een huis in vakwerk; thans afgebroken. 15. De Markt te Zutphen; foto naar een sepiateekening door Jan de Beyer, 1744, in bezit van het Gemeente Museum te Arnhem. 16. De Markt te Zutphen; foto naar een aquarel door P. H. Revelman18e eeuw in bezit van het Gemeente Museum te Arnhem.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 51