a IX Bijlage B. VARVERSLAG kringschoolartsendienst „Kring Zutphen" over het jaar 1943. Zoo is dus ook het jaar 1943 weer een oorlogsjaar geweest en wel het vierde en het is in dit jaar dat de dienst voor het eerst in belangrijke mate de lasten van.|df" °orI°9 ondervond. Het was vooral het tekort aan benzine, dat de moeilijkheden deed toenemen, in de eerste plaats in de buitengemeenten. De districtsschoolartsendiensten zijn eerst mogelijk geworden door het autovervoer en zijn daarvan ten zeerste afhankelijk. Zonder voldoende benzine kan een derqelijke dienst slechts gebrekkig worden waargenomen. Er zijn maanden geweest, waarin brandstof rekening moest houden met de hoeveelheid toegewezen Gezien de toename van ziekte en sterfte aan tuberculose in ons land, besloot ik m het begin van het jaar, zoo mogelijk alle kinderen te pirquetteeren, om een indruk te krijgen over het voorkomen van deze ziekte in de bij den kring aan gesloten gemeenten en om tevens de reeds besmette kinderen vroegtijdig te ont dekken en als infectiebron voor de medescholieren te elimineeren. Later qa ik on het resultaat van dit onderzoek nader in. Dit onderzoek kostte veel tijd en benzine maar beide zijn niet ten onrechte besteed. Naar aanleiding van het invoeren van het achtste leerjaar meende ik er toe te kunnen overgaan in het vervolg niet meer, zooals vroeger, de kinderen van ce derde en zesde klassen te onderzoeken, maar die van de vierde en zevende dassen, dus zoo laat mogelijk, wat met het oog op het afleveren aan de maat- schappr; en de beroepskeuze gewenscht is. Hierdoor dacht ik een gedeelte van e derde en zesde klassen dit jaar te kunnen overslaan en volgend jaar als vierde en zevende te nemen. Maar al gauw bemerkte ik, dat niet alleen vele meisjes maar ook jongens vanuit de zesde klasse de school verlieten naar huis houdschool of ambachts- en landbouwschool, terwijl de leerlingen voor het voort gezet onderwijs zeker onbereikbaar worden. Behalve in de gemeente Voorst ben !k HnVl°Q49leu t0i fen maatre9el, overgegaan. In de gemeente Warnsveld had ik eind 1942 a le kinderen onderzocht, dus kon mij daar bepalen tot de eerste klasse. och denk ik voor April, wanneer de eerste scholen van cursus verwisselen e nog resteerende kinderen van dezen cursus te hebben onderzocht, zoodat het programma practisch gesproken, toch geheel wordt afgewerkt. De Kringcommissie vergaderde slechts één keer, eigenlijk de begrootinqs- ergadenng van 1942, terwijl de beide vergaderingen van 1943 om technische redenen werden uitgesteld. Daardoor is helaas het jaarverslag over 1942 nog met goedgekeurd en niet uitgezonden. Toelichtingen over het schoolartsenwerk, lezingen enz. Wederom werd aan twee nieuwbenoemde schoolartsen gelegenheid qegeven om den gang van zaken van den dienst te volgen. Twee vergaderingen der Alg. Ned. Ver. v. Sociale Geneeskunde werden door mij bijgewoond. Ook nam ik deel aan een door den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te Utrecht samengeroepen bijeenkomst van schoolartsen. Twee lezingen over het schoolartseninstituut, te Steenderen en te Vorden werden door mij gehouden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 23