30 1 eerste verpleegster, 33 verpleegsters, 2 waarnemend hoofd verpleegsters, 10 inwonende en 14 uitwonende verplegers. Einde 1943 bedroeg het aantal verpleegde mannen 96 en het aantal verpleegde vrouwen 113, samen 209 patiënten. Ingevolge artikel 38 van het reglement werden op 31 December 1943 op last van het gemeentebestuur 5 mannen en 4 vrouwen, samen 9 patiënten, verpleegd. In de aangewezen afdeeling werden 70 mannen en 60 vrouwen, samen 130 patiënten verpleegd. Hiervan werden, ingevolge artikel 38 van het reglement, 5 mannen en 6 vrouwen op last van het gemeentebestuur opgenomen. In het buitengesticht waren einde 1943 nog opgenomen 172 geëvacueerde patiënten (90 mannen en 82 vrouwen) van „Duin en Bosch" en 162 geëvacueerde patiënten (uitsluitend vrouwen) van „Santpoort". Geneeskundige armenverzorging. De gemeentegeneesheer E. Tielenius Kruythoff is belast met de genees-, heel- en verloskundige hulp aan behoeftigen buiten de ziekenhuizen en voor zooveel noodig geneeskundige hulp aan hen in de ziekenhuizen. Bij zijn afwezigheid of ontsten tenis wordt hij vervangen door den heer G. Fuhri Snethlage. Gemeentearts, belast met de heel- en verloskundige hulp aan behoeftigen in de ziekenhuizen, is de heer H. Jonker; hij wordt bijgestaan door een medicus-narcotiseur (G. Fuhri Snethlage), die van de gemeente voor iedere narcose een vergoeding van f 5 ontvangt. De eventueel noodige bacteriologische onderzoekin gen worden verricht door dr F. van Assendelft te Brummen, die daarvoor een toelage van f 100 per jaar ontvangt. In den loop van 1942 werd met betrekking tot de specialis tische behandeling, waaronder begrepen zoowel klinische en poly- klinische als thuis-behandeling, van armlastige patiënten een regeling getroffen met den heer H. J. D iele man, als huidarts, den heer dr H. K. Hattink, als oogarts en den heer dr E. C. C. van L en nep, als neus-, keel-en oorarts. Elk dezer specialisten geniet deswege ten laste van de gemeente een honorarium, groot f 200 per jaar. Deze regeling werd, daar opzegging niet plaats vond, 1 April 1943 stilzwijgend met één jaar verlengd. De ten behoeve van de gemeente noodig geachte geneeskundige controles, als: controle op de ten laste van de gemeente in een ziekenhuis op te nemen of opgenomen patiënten, 31 controle op tewerkgestelde of in de steunregeling opgenomen arbeiders, controle op ondersteunden van het burgerlijk armbestuur, bleven gedurende het verslagjaar opgedragen aan den medischen dienst van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Be heer" G. A. te Amsterdam. De heer G. J. van Westendorp, arts te Warnsveld, trad als controleerend geneesheer voor Centraal Beheer op. De heer E. Tielenius Kruythoff was gedurende het ver slagjaar wederom belast met het verrichten van de doodschouw, waarvoor hij een belooning genoot van f 100. Als plaatsvervanger werd aangewezen de heer G. Fuhri Snethlage. Bij besluit van den burgemeester van 24 Juli 1943, no. 4201, is de Verordening op de gemeentelijke geneeskundige armenver zorging, tevens instructie voor de gemeenteartsen en gemeente vroedvrouwen gewijzigd in dien zin, dat het aantal gemeentevroed vrouwen van twee tot één is teruggebracht en is in verband hiermede aan mej. A. la Hei bij besluit van den burgemeester van 24 Juli 1943, no. 4202, met ingang van 1 Augustus 1943 ongevraagd eervol ontslag verleend als gemeentevroedvrouw wegens opheffing harer betrekking. Sedert 1 Augustus 1943 is er derhalve nog slechts één gemeentevroedvrouw, die een bezoldiging geniet van f 1000 per jaar, telkens na twee dienstjaren verhoogd met f 75 tot een maximum van f 1300. Stedelijk Ziekenfonds en Ziekenhuisverplegingsfonds. In aansluiting aan het in het verslag over 1942 opgemerkte betreffende het ziekenhuisverplegingsfonds, wordt, voor de ge gevens over de toepassing van de toeslagregeling voor on- en minvermogende leden van het Algemeen Ziekenfonds, verwezen naar het verslag van den dienst voor sociale zaken (bijlage N), en meer in het bijzonder naar het vermelde sub 3„Genees kundige armenverzorging in ziekenhuizen". Wijkverpleging. 506 patiënten werden in de stad door de zusters verpleegd. Daarvoor werden 14.635 bezoeken afgelegd. In 260 gevallen werd assistentie verleend bij ziekentransport. 23 maal werd door de zusters laatste hulp verleend. lederen dag werd van 13.00 tot 14.00 uur polikliniek in het wijkhuis gehouden. Daarbij werden 4460 patiënten behandeld.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 17