Bijlage V. 6 Bijlage V. 7 De cursus mocht zich in een groote belangstelling verheugen. In verband met de oorlogsomstandigheden moest, vanwege de geringe kunst- mesttoe wij zing, op de bemesting der wei- en hooilanden weer aanmerkelijk worden bezuinigd. Gedurende het jaar 1943 werd op de wei- en hooilanden in totaal slechts 7450 kg kalizout 40 0/0 en 800 kg. kalkammonsalpeter uitgestrooid. Deze meststoffen werden op de hooilanden verbruikt. De weilanden ontvingen in 't geheel geen kunstmest. Door de onvoldoende bemesting verminderen de bodemvoorraden aan planten- voedsel, die na den oorlog weer op peil zullen moeten worden gebracht. De beide boerderijen, het „Erve den Brink" en het „Werksche Veld" verkeeren in goeden staat. De stortplaatsen op den Marsch en in de Hoven werden door den dienst van landerijen flink bijgehouden. De griendgronden op de uiterwaarden en op den Marsch werden eveneens goed onderhouden. Het daarop groeiende éénjarige twijg werd in den herfst verkocht. Onderhoud beplantingen en doornenheggen. De populierenbeplantingen langs den Helbergerweg, in de Sprabanen en in de Kijfsdijken werden gesnoeid en in de maand Juni van het waterlot ontdaan. Het zelfde geschiedde met de populierenboomen staande in de Oortjes, Moesmate, Tichelkuilen en op den Marsch. In de maand November ontving gemeentelanderijen van den Directeur van het Staatsboschbeheer een lastgeving tot velling en oplevering van 303 m3 popu lierenrondhout. Hiervoor moesten een groot aantal populierenboomen worden geveld. In dit verslagjaar werd met de velling van 76 stuks populieren, staande in de Moesmate, een begin gemaakt. Een groot aantal doornenheggen op den Marsch, op het Helbergen, langs den Vierakkerweg, Muizerswaarden en Ossewaarden werden uitgehakt en ingebonden. Het uitgehakte hout werd in de loods op den Houtwal in de kachel verstookt. Al deze werkzaamheden vonden plaats in den winterdag en tijdens vorst- en sneeuwperioden. Onderhoud kribben. De krib- en beslagwerken in onderhoud bij den dienst van landerijen werden in het verslagjaar goed nagezien en onderhouden. Het benoodigde kribhout werd verkregen van het langs de landerijen groeiende wilgenhout. De kribpalen werden bij slecht weer door het personeel van landerijen gemaakt in de loods op den Houtwal. Onderhoud en verbetering van wegen. In de lijst van de bij den dienst van landerijen in onderhoud zijnde puin- en sintelwegen, ter gezamenlijke lengte van 15168 strekkende meter, kwam geen verandering. Deze wegen werden goed onderhouden met geklopte puin van de stortplaatsen en daarnaast met sintels van de gasfabriek. Verwerkt werden 176 m3 klinkerpuin en 461 m3 sintels. Onderhoud waterleidingen en beken. De lijst van waterleidingen en beken, in onderhoud bij den dienst van landerijen, onderging geen verandering. De waterleidingen en beken werden tweemaal, enkele vaker, gesneden de groote breede beken met de kettingzeis, de kleine met de gewone slootzeis. Tijdens de lage rivierstanden werden verschillende waterloopen bovendien nog met de schop schoongemaakt. Al deze noodzakelijke werkzaamheden zijn van groot belang voor een goede drooglegging en afwatering van de landerijen. Het totaal aantal meters water leidingen en beken in onderhoud bij den dienst van landerijen bedraagt ruim 57 km. De vervuiling van den benedenloop van de Voorstondensche beek door papier- slib uit Eerbeek behoort tot het verleden, nu het vuile water door de rioleering in den IJssel wordt geloosd. Het gevolg hiervan is, dat de landerijen, gelegen langs den benedenloop der Voorstondensche beek, zich aanmerkelijk hebben verbeterd. Ook de vischstand in den Ouden IJssel en de Hoendernesterbeek is belangrijk toegenomen. Onderhoud dijken, waterkeeringen en duikers. In de lijst van dijken, in onderhoud bij den dienst van landerijen, kwam geen wijziging. De dijken op den Marsch, langs de Elshorsten en bij het Fort de Pol werden versterkt. Alle dijken en waterkeeringen werden overigens zoo goed mogelijk onderhouden. Buitengewone werken. Krachtens de Scheurbeschikking 1942 ontving de dienst van gemeentelanderijen een aanslag om grasland te scheuren. In verband hiermede werd in het jaar 1943 ten behoeve van de voedselvoorziening op den Marsch en in de Hoven in totaal 26.50.00 ha grasland gescheurd. Hiervan werd ongeveer 7.75.00 ha voor den prijs van f 500.^ per ha aan het Rijksbureau Aardappelverbouw te Arnhem verpacht, om te worden beteeld met aardappelen. De overige gescheurde gronden werden in perceelen verpacht aan de land- en tuinbouwers hier ter stede, die daarop de voor de voedselvoorziening benoodigde gewassen hebben geteeld. De landbouwers, ingezetenen van deze gemeente, hebben op deze wijze in belangrijke mate geprofiteerd van de omgezette rijke graszode, die voor de gewassen een rijken oogst heeft gewaarborgd.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 135