Bijlage V. 4 Bijlage V. 5 een uitstekende ontwikkeling vertoonden, kregen door die droogte een terugslag. De droogteperiode viel in tijdens de oogstwerkzaamheden, zoodat de oogst bij gunstig weer kon worden geborgen. Door den regen in Augustus werden de stoppelknollen onder gunstige omstandigheden gezaaid. De ontwikkeling van de knollen viel echter tegen, waaraan een gebrek aan stikstof wel niet vreemd zal zijn. Tengevolge van overheidsbemoeiingen vonden, evenals in 1942, weer belangrijke wijzigingen in de cultures plaats. Deze werden vooral veroorzaakt door een verdere verplichting om grasland te scheuren. Het gevolg hiervan was, dat het bouwland aanmerkelijk werd uitgebreid, waardoor de teelt van tuinbouwgewassen, rogge en aardappelen in deze gemeente toenam. Het gebrek aan arbeidskrachten, grootendeels veroorzaakt door verplichte tewerkstelling in Duitschland, werd hierdoor steeds zwaarder gevoeld, vooral tijdens den oogst. De omvang van het gebruik van kunstmeststoffen daalde uiteraard nog sterker dan in 1942. Het gebrek aan sommige meststoffen, vooral stikstof, komt reeds duidelijk in den stand van de gewassen tot uiting. Tengevolge van de verplichte levering van rundvee, werd de veestapel nog meer ingekrompen soms moesten zelfs melkgevende koeien worden geleverd om aan den leveringsplicht te kunnen voldoen. De stand van de rivier den IJssel was gedurende het verslagjaar zeer laag. De laagste waterstand werd genoteerd op 8 November en bedroeg 1,79 m plus N.A.P. de hoogste stand op 19 Januari, n.l. 5,16 m plus N.A.P. De geldelijke opbrengst der landerijen was dit jaar wederom minder dan die van vorig jaar. De totale opbrengst van het grasgewas langs de wegen, het hooi- gras, de naweiden, de koeweiden en de haver bedroeg f 25.842,67 tegen f 29.282,17 in het vorig jaar. Het nadeelig verschil van f 3.439,50 is toe te schrijven aan de verplichte scheuring van graslanden (hooilanden) en het vorderen van graslanden door de Duitsche Weermacht voor oefenterrein en paardenweiden. Het gevolg hiervan was, dat de oppervlakte te verkoopen hooigras aanmerkelijk minder was dan vorig jaar. De stand van het grasgewas was bevredigend te noemen. Het hooigras werd dit jaar door den Burgemeester weer tegen inwisseling van waardebonnen verkocht. Deze verkoop had een vlot verloop. De gemeentelijke reinigingsdienst kocht in 1943 voor de paarden een 8-tal perceelen hooigras voor in totaal f 360. In overleg met het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten te Arnhem werd 4.31.00 ha haver van het Werksche veld bij inschrijving publiek verkocht voor den prijs van f 1671.—. De stand van de haver was goed. Het melkvee ging dit jaar op 28 April in de weide. Een gedeelte van de Koe waarden op het Helbergen werd door de Duitsche Weermacht gevorderd voor oefenterrein. Als Koewaarden werden uitgegeven het overblijvende gedeelte van het Helbergen, het Weerdje en de Batterij. De inscharingsprijs bedroeg zoowel voor het Helbergen als voor de Varkensweide f 50.— per schaar. Bovendien werd '/4 ha naweide per schaar beschikbaar gesteld. Het weiland „de Groote Schiphoeve" te Voorst, groot 4.62.25 ha, werd met 21 stuks jongvee en 1 paard beschaard, waarbij een naweide ter grootte van 2.50.00 ha in de Sprabanen be schikbaar werd gesteld. Als inscharingsprijzen golden hier voor een rund zonder blijvende tanden f 22.50 per schaar en voor een rund met twee blijvende tanden f 30.per schaar. De reinigingsdienst gebruikte weer als paardenweide „de Groote en Kleine Weezenrooi" aan den Buitensingel, groot circa 4.11.00 ha. Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf in den zomer, in verband met de lage rivierstanden, veel werk. De electrische bemalingsinstallatie op de uiterwaarden behoefde niet in werking te worden gesteld voor het uitslaan van overtollig kwelwater. Den geheelen zomer moest echter weer IJsselwater worden ingemalen ten behoeve van de drink kolken voor het vee. Gedurende het geheele jaar werd door genoemde installatie 149 uren gemalen, waarvoor 1349 kwu aan stroom werd verbruikt. De slooten en greppels in de landerijen werden goed onderhouden. De uit gegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. In de verpachte weilanden werden de slooten en greppels flink opgegraven. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, de Elshorsten, Beugelwaard, Moesmate en Weezenrooi werd goed onderhouden. In verband met de materiaalpositie moest het plaatsen van nieuwe afrasteringen achterwege blijven. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuinen. De prijs werd wederom vastgesteld op f 2.per are of f4.per tuintje. In verband met de voedselpositie was het aantal aanvragen om een volkstuintje zeer groot. Het aantal volkstuinen werd door toevoeging van eenige nieuwe complexen wederom uitgebreid. Op deze wijze kon nagenoeg aan alle aanvragen worden voldaan. Bij de uitgifte van de volkstuinen werd er rekening mede ge houden, dat de oude pachters hun perceeltjes van vorig jaar zooveel mogelijk terug kregen. Uitgegeven werden: op den Marsch 146 tuintjes; op de Gasthuis kamp benoorden den Deventerweg 20 op de Gasthuiskamp bezuiden den Deventer- weg 43; op de Leeuwerik 13; op de Gasthuiskamp aan den Buitensingel 23 in de Koppelen bezuiden de Berkel 31; in de Koppelen 119; op de Laarmans heuvel 44; in de Tichelkuilen 32; op het Helbergen 139; in de Hoven 38; op de Hobbemakade 35 aan het Oranjeplein 24 aan de Schimmelpennincklaan 15; in de Pagematen 179; op den Houtwal 12; op de Galileënkamp 26; in totaal 939 tuintjes. De volkstuintjes hebben in het afgeloopen jaar in 't algemeen een goede opbrengst gegeven. Op deze wijze werd menig volkstuinder in staat gesteld voor weinig geld in de behoeften van zijn gezin, wat aardappelen en groenten betreft, te voorzien. Bovendien bracht de volkstuinderij aan hen, die op fabriek of kantoor werken, een welkome en gezonde afwisseling, die hen zoowel geestelijk als lichamelijk ten goede kwam. In overleg met den hoofdopzichter van landerijen werd dit jaar voor het eerst vanwege den Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in de wintermaanden een aantal lessen in tuinbouw gegeven voor de volkstuinders. Op dezen cursus werd achtereenvolgens behandeld, de grondbewerking, bemesting, de teelt van diverse tuinbouwgewassen, de ziektebestrijding en de tabaksteelt.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 134