18 werd op last van de Rijksinspectie Luchtbescherming uitgebreid tot 37 man, verdeeld over de volgende diensten Commandopost: 12 man (Uitkijkdienst en algemeene reserves inbegrepen). Brandweer: 8 man. 17 Kunstbeschermingsdienst (bij deze uitbreiding opgericht)17 mam Een lid van den vasten kern (Afd. Brandweer) werd bevorderd t0Een°eaanvanqndwerd gemaakt met de krachtige controle op de zelfbescherming der bevolking. O.a. werd de zelfbescherming van scholen, ziekenhuizen en openbare gebouwen ter hand gnomen Op last van de Rijksinspectie Luchtbescherming werd een 12-tal personen uit deze gemeente uitgezonden naar de Rijksluchtbe- schermingsschool te Groesbeek, teneinde aldaar te worden op geleid tot instructeur voor de zoogenaamde „Voorlichtingsavonden 9 In het verslagjaar werd enkele malen luchtalarm gegeven. Twee maal moest de Luchtbeschermingsdienst daadwerkelijk op treden. Eenmaal na het neerkomen van fosforrubberfleschjes (5 Tuli 1943) en de tweede maal bij het ontploffen van eenige brisantbommen (waarschijnlijk blindgangers oftiidbommenjinden tuin van het Oude en Nieuwe Gasthuis alhier (23 September 1944 Door het eerste voorval werd geen schade aangericht. Door de ontploffing werd aan het gebouw van het Oude en Nieuwe Gasthuis vrij groote glas- en dakschade veroorzaakt, terwijl eenige verpleegden door bomscherven vrij ernstig werden gewond. Een der gewonden heeft een oog moeten missen. Met dit al blijft de Luchtbeschermingsdienst voorwerp van aanhoudenden zorg. De personeel- en materieelvoorziemng is vaak uiterst moeilijk. De commandopost spil waar alles om dra zeer gevaarlijk gelegen en zoo goed als onbeschermd tegen lucht- aanvallen. In dit opzicht moeten voorzieningen worden getroffen Ten behoeve van het administratieve werk aan den Lucb beschermingsdienst verbonden, zal een arbeidscontractant(e) moeter worden benoemd. 5. Enkele cijfers. Het aantal ingekomen en uitgaande stukken bedroeg in 1943 81 Aan 21 (40) personen werd aan het bureau van politie, aar 106 (99) in logementen onderdak verschaft. In 51 gevallen moest worden overgegaan tot afsnijding va den stroomtoevoer in woningen wegens overtreding der verduis H?,SStnï°xiek.edagen van he, personeel bedroeg 1030 (424) 19 Het aantal vreemdelingen in deze gemeente bedraagt van Belgische nationaliteit 39 (55) Zwitsersche 7 2) Hongaarsche 1 1) Engelsche 1 3) Fransche 1 1) Zuid-Afrikaansche 2 2) Italiaansche 13 (10) het prot. Bohemen en Moravië 3 5) zonder nationaliteit 38 (76) In totaal werden 276 (503) vergunningen voor het houden van vermakelijkheden afgegeven. Ventvergunningen werden ten getale van 1 (8) uitgereikt. Het aantal uitgereikte vischakten bedroeg 312 (581), gespeci ficeerd als volgt groote vischakten A 19 groote vischakten B 18 kleine vischakten 129 hengelakten 146 Bovendien werden 896 (1228) hengelbewijzen uitgereikt. Het aantal jachtakten, dat uitgereikt werd, bedroeg 3 (4). 15) stuks 27) (237) (302) 6. Slotbeschouwing. De verhouding tusschen de politie en de bezettende macht was goed; die tusschen politie en bevolking evenzeer. Tot ernstige verstoring der openbare orde kwam het niet. Kleinere verstoringen konden onmiddellijk in den kiem gesmoord worden. In de dagen van het politiestandrecht kon met veel tact onheil worden voor komen voor de bewoners dezer gemeente. De politie heeft zich ook in deze moeilijke dagen uitstekend van haar taak gekweten en trad dag en nacht doortastend, doch welwillend op. Indien ooit zware eischen aan het moreel der politie zijn gesteld, onder de tegenwoordige oorlogsomstandigheden, is dat zeer zeker nu het geval. Het bewaren van den goeden korpsgeest was dan ook in deze verslagperiode één der moeilijke opgaven van de korpsleiding. Ook de handhaving van de openbare orde, rust, veiligheid en zedelijkheid eischte de voortdurende inspanning der geheele politie, die haar taak tot volle tevredenheid van den korpscommandant heeft verricht. Het reeds eerder geuite bezwaar omtrent den te hoogen gemiddelden leeftijd der Zutphensche politie blijft vrijwel onverminderd van kracht. Deze omstandigheid verklaart o.a. het groote aantal ziektedagen van het personeel. Alhoewel de politie in deze gemeente nog niet die waardeering

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 11