16 door burgerpersoneel worden overgenomen. Echter bleef de controle bij de politie berusten, terwijl deze uiteraard ook vaak zelf werd ingezet voor bewaking. Hierdoor en door de verhooging van het aantal diensturen en het verplicht bijwonen van exercitie, sport, lezingen enz. werden aan de politieambtenaren zware eischen gesteld. Er kan echter geconstateerd worden, dat het personeel zijn dienst met opgewektheid heeft verricht en dat de stemming goed bleef. Slechts enkele kleine straffen moesten worden opgelegd, terwijl wegens buitengewone dienstprestaties in enkele gevallen een belooning werd toegekend. 2. Outillage. Het gebrek aan ruimte in het huidige bureau doet zich steeds meer gevoelen. Van de weinige vertrekken waarover beschikt wordt, is ongeveer de helft vrijwel van daglicht verstoken. Het onderbrengen van arrestanten baart voortdurend zorg. Een goede waschgelegenheid ontbreekt. Archiefruimte is niet aanwezig. Verhoorkamers voor de recherche en economische afdeeling ontbreken geheel. Een voldoende geoutilleerd bureau van politie dient met spoed te worden georganiseerd. Werd voor politiedoeleinden voorheen een gehuurde auto ge bezigd, thans beschikt de politie over een auto en een motor rijwiel. Hoewel de benzinetoewijzing uiteraard niet groot is, wordt van deze voertuigen een nuttig gebruik gemaakt. Het gebruik der dienstrijwielen levert veel moeilijkheden op. De bandenvoorziening is n.l. buitengewoon slecht te noemen. Doorloopend zijn van de 10 aanwezige dienstrijwielen 4 defect, Het personeel beschikt zelf ook niet meer over banden, wat de uitoefening van den dienst in hooge mate belemmert. In de bewapening werden weer enkele verbeteringen aan gebracht voor een deel van het personeel werden zwaardere vuurwapenen in gebruik genomen. Door het houden van oefe ningen werd de schietvaardigheid verhoogd. Geheel afdoende is de bewapening nog niet. De positie der grondstoffen voor uniformen en schoeisel wordt aanmerkelijk slechter. 3. Activiteit. De oorlogsomstandigheden brengen uiteraard talloze bijzondere werkzaamheden mede. Voor het afvoeren van joodsche ingezetenen naar elders moest veel arbeid worden verricht. De recherche en de economische dienst werden bijzonder zwaar belast door het groote aantal expeditiediefstallen. Vaak blijkt, dat deze diefstallen (in den regel van geringe hoeveelheden levensmiddelen) elders gepleegd worden. De vrijwel nooit resultaten opleverende onder- 17 zoeken zijn afgesleten tot dorre formaliteiten, die veel tijd vergen. Ook het aantal rijwieldiefstallen nam hand over hand toe. Ver schillende daders konden worden gevat. Enkele belangrijke inbraken konden worden opgehelderd. Tallooze economische delicten werden in behandeling genomen. Het totaal aantal geregistreerde processen-verbaal bedroeg 1657 (1832). Hiervan werden 713 (964) opgemaakt wegens misdrijven en 847 (868) wegens overtredingen. Mede dank zij een voortdurende controle van logementen enz. werden 26 (17) gesignaleerde personen aangehouden. Politieassis- tentie werd 71 (76) maal verleend. In bewaring genomen werden 639 (535) personen, 10 (3) ge vallen van geweldadigen dood kwamen de politie ter kennis. Het aantal verkeersongevallen in dit verslagjaar, dat ter kennis van de politie kwam, bedroeg 8 (13), waarbij 3 (1) met doode- lijken afloop. Verschillende opgedragen en uit eigen initiatief voortspruitende razzia's werden ondernomen. Het woonwagenkamp stond onder voortdurende controle der politie. De in den laatsten tijd verschenen voorschriften t.a.v. dit nomadenvolk zijn tot op heden zeer onduidelijk en de naleving daarvan illusoir. 4. Luchtbeschermingsdienst. De luchtbeschermingsdienst in deze gemeente werd in het af- geloopen jaar grondig gereorganiseerd en opgebouwd, terwijl een aparte, uitgebreide luchtbeschermingsadministratie werd opgericht. Nadat de wijk- en blokindeeling der gemeente was geformeerd, werd begonnen met de revisie der verschillende diensten enz. O.a. werd de commandopost geheel omgebouwd. Het wacht- verblijf der manschappen werd aanzienlijk vergroot en geriefelijker ingericht, terwijl een apart verblijf voor de bevelvoering werd opgetrokken en ingericht. In de organisatie-schema's der meeste diensten werden aan zienlijke verbeteringen aangebracht. Vaak moest tot personeels uitbreiding worden overgegaan. Een evacuatiedienst en evacuatie- posten werden opgericht. Met de hoofden van dienst, het per soneel der diverse diensten en de wijk- en blokhoofden werden herhaalde malen dienstvergaderingen belegd. Enkele malen werd op last en onder toezicht van de Rijksinspectie Luchtbescherming voor den Staf Luchtbeschermingsdienst een kaartoefening gehouden. De vaste kern, die aanvankelijk uit 14 manschappen bestond, De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die over het jaar 1942.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1943 | | pagina 10