Bijlage A. 4 Ter tegemoetkoming aan den wensch van hooger hand om vacantiespreiding te bevorderen in aansluiting aan die voor het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger onderwijs werden, in af- wijking van de geldende regeling, voor dit jaar de vacanties door het gemeentebestuur als volgt vastgesteld: School Leeuweriklaan 11 Juli - 24 Augustus Paardenwal 25 Juli - 24 Augustus Hoven 11 Juli - 10 Augustus Ten behoeve van het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der kleuterscholen werd contact gezocht met het bekende St Nicolaas- comité, hetwelk dit kinderfeest jaarlijks organiseert voor de meeste andere scholen in deze gemeente. Het resultaat is geweest, dat dit jaar voor het eerst het St. Nicolaasfeest ook voor de drie kleuterscholen door genoemd comité werd verzorgd. Voor de kleuterscholen nam mej. K e r n e k a m p, hoofd van de school Paardenwal, in het algemeen comité zitting. ZUTPHEN, 5 Augustus 1943. Namens de commissie J. KINGMA, secretaris. Bijlage B. JAARVERSLAG kringschoolartsen dienst „Kring Zutphen" over het jaar 1942. Wederom is een oorlogsjaar voorbij en kan ik U in dit rapport over 1942 mede- deelen, dat het werk zonder groote stoornissen kon worden voortgezet. Gedurende de maanden Januari en Februari werd door ondergeteekende de eerste cursus voor schoolartsen te Utrecht gevolgd. Ik betuig hierbij nog mijn dank aan de commissie voor de hiertoe gegeven toestemming. Behalve door eenige nieuw benoemde schoolartsen werd deze cursus ook gevolgd door eenige ouderen, om door uitwisseling van gedachten met de docenten tot een goed resultaat te komen. Na afloop van den cursus heb ik aan de leiding ervan eenige opmerkingen doen toekomen, die mij van belang leken te zijn voor de later te houden cursussen. Maar behalve enkele redenen tot critiek heeft deze cursus zeer veel nuttigs en interessants opgeleverd. Oude feiten werden weer eens opnieuw bekeken en nieuwe vondsten uitgelegd en besproken. De docenten gaven zich heel veel moeite en wisten door den prettigen collegialen geest het contact met de cursisten te bevorderen. Gedurende en na afloop van den cursus werden vele excursies gemaakt naar openluchtscholen, scholen voor blinden en dooven, scholen voor buitengewoon onderwijs, vacantiekolonies enz. Ook een bezoek aan de instellingen van den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Amsterdam en aan het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden stond op het programma. Ook het dagelijksch samenzijn met vele doktoren uit verschillende streken van 3het land, maar allen vol belangstelling in sociaal-hygiënische vraagstukken, was een bron van interessante gedachtenwisseling. Zooals ik in mijn vorig verslag al aankondigde, kwam er met ingang van 1 Juli 1942 een wijziging in de samenstelling van den kring. Angerlo ging over tot den kring Lijmers en werd vervangen door de gemeente Warnsveld. Hierdoor is de kring meer een aaneengesloten geheel geworden, wat de werkzaamheden ten goede zal komen. In September nam ik afscheid van de leerkrachten aan de scholen in de ge meente Angerlo, met wie ik altijd prettig heb samengewerkt, haalde de eigendommen van den dienst terug en droeg het werk over aan den nieuwbenoemden school arts. Het kaartsysteem van Angerlo stelde ik aan mijn opvolgster ter hand. Om zoo gauw mogelijk de gemeente Warnsveld in te schakelen en zoo spoedig mogelijk belangstelling op te wekken bij de ouders en het onderwijzend personeel, heb ik reeds in October en November alle schoolkinderen in de gemeente volledig onderzocht en niet alleen de klassen I, III en VI. Hoe rijp de bevolking van Warnsveld voor een schoolartsendienst was, blijkt wel uit het feit, dat van de 528 kinderen 523 werden onderzocht. 4 leerlingen waren ziek en slechts 1 kindje van de bewaarschool bleef weg. Slechts 7 kinderen kwamen zonder geleide. In totaal 82 kinderen werden doorgezonden naar den huisarts. Zooals reeds vroeger in Lochem en Giesbeek, werd in Warnsveld bij de kinderen, die op putwater zijn aangewezen, veel krop gevonden. Hierop zal ik onder het hoofd struma nader terugkomen. Om de gegevens van Warnsveld in mijn staten te kunnen verwerken, heb ik de kinderen uit de 2e klasse gevoegd bij de kinderen uit de le klasse, uit de 4e bij de 3e en uit de 5e en 7e bij de 6e klasse. Het was heel prettig, dat behalve de ouders ook de leerkrachten zulk een j groote belangstelling voor het schoolartsenwerk hadden. Hun bereidwilligheid bij de voorbereiding en hun behulpzaamheid gedurende de onderzoekdagen hebben een groot aandeel gehad in het succes van dit eerste contact. De Kringcommissie vergaderde slechts één keer, daar de begrootingsvergadering om technische redenen werd uitgesteld, en wel op 9 Juli.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1942 | | pagina 16