O Bijlage V. 2 Bijlage V. 3 De stand van de rivier den IJssel was gedurende het verslagjaar zeer laag. De laagste waterstand werd genoteerd op 27 Februari en bedroeg 1.90 plus N.A.P. De hoogste stand werd op 25 Maart waargenomen en bedroeg 7.76 plus N.A.P. De geldelijke opbrengst der landerijen was dit jaar weer minder dan die van het vorige jaar. De totale opbrengst van het grasgewas langs de wegen, het hooigras, de naweiden, de koeweiden en de haver bedroeg f29.282.17 tegen f30.113.67 in het vorig jaar Het nadeelig verschil van f831.50 moet vooral worden geweten aan de lage opbrengsten van de gehouden hooigrasverkoopingen. De stand van het grasgewas was, vooral aan de Veluwsche zijde, beter dan ciilX0"9 Jaarj Nie,ttemin bleef de opbrengst van het hooigrasgewas in totaal 14610 - beneden die van 1941. Dank zij de uitstekende uitkomsten van de gehoude^rogge- en haververkoopingen werd dit nadeelige verschil teruggebracht Voor de eerste maal moest het hooigras van deze gemeente dit jaar tegen inwisseling van waardebonnen worden verkocht. De hierbovenvermelde mindere opbrengst van het hooigras is geheel en al aan dit waardebonnensysteem toe te schrijven. Vooral de vaste klanten van vorige jaren, in hoofdzaak ingezetenen hadden te weinig of heelemaal geen bonnen ontvangen. Het gevolg hiervan was dat de biedingen werden gedrukt en die oude koopers het hooigras voor soepele prijzen naar den „buitenboer" zagen gaan. De gemeentelijke reinigingsdienst kocht in 1942 voor de paarden 11 perceelen hooigras op den Laarmansheuvel voor in totaal f341. Het melkvee ging dit jaar op 29 April in de weide. Als koewaarden werden wederom het Helbergen en de Batterij uitgegeven. De inscharingsprijs bedroeg, zoowel voor het Helbergen als voor de Varkensweide, f 50.— per schaar. Bovendien werd /4 ha naweide per schaar beschikbaar gesteld. Het weiland „de Groote Schiphoeve" te Voorst, groot 4.62.25 ha, werd met 20 stuks jongvee en 1 paard beschaard. Als naweide werd een weiland in de Sprabanen, ter grootte van circa 2.50.00 ha, beschikbaar gesteld. Als inscharingsprijzen golden hier voor een rund zonder tanden f22.50 per schaar en voor een rund met twee tanden f30— per schaar. De reinigingsdienst gebruikte „de Groote en Kleine Weezenrooi", groot circa 4.11.00 ha en gelegen aan den Buitensingel, weer als paardenweide. Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf in den zomer, in verband met de laae rivierstanden, veel werk. De electrische bemalingsinstallatie op de uiterwaarden behoefde niet in het werk te worden gesteld voor het uitslaan van overtollig kwelwater. Gedurende den geheelen zomer werd echter weer IJsselwater ingemalen ten behoeve van de drink kolken voor het vee. Gedurende het geheele jaar werd door genoemde installatie 334 uren gemalen, waarvoor 3006 kwu aan stroom werd verbruikt. De slooten en greppels in de landerijen werden goed onderhouden. De uitgegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. In de verpachte weilanden werden de slooten en greppels flink opgegraven. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, de Elshorsten, Beugelwaard, Moesmaté en Weezenrooi werd goed onderhouden. Nieuwe afrasteringen met betonpalen werden niet geplaatst, daar, in verband met de materiaalpositie, het maken van nieuwe betonpalen achterwege moest blijven. In November werden weer gegadigden opgeroepen voor de volkstuinen. De prijs werd wederom vastgesteld op f2.per are of f4.,- per tuintje. In verband met de voedselpositie was het aantal aanvragen om een volkstuintje dit maal buitengewoon groot. De vraag naar tuintjes overtrof het aanbod dan ook ver. Het gevolg hiervan was, dat, ondanks uitbreiding van het aantal volkstuinen door toevoeging van eenige nieuwe complexen, verschillende nieuwe aanvragers moesten worden teleurgesteld. Bij de uitgifte der volkstuinen kregen de oude pachters de door hen gedurende het vorige seizoen bewerkte perceeltjes zooveel mogelijk terug. Uitgegeven werden in totaal 925 tuintjes tegen 648 in het vorig jaar. In verband met de zeer geringe toewijzing van kunstmest voor de wei en hooilanden, moest de bemesting daarvan aanmerkelijk worden ver minderd. Over het jaar 1942 werd in totaal 20.000 kg thomasslakkenmeel en 41.500 kg kalizout 40 °/o uitgestrooid. Deze meststoffen werden hoofdzakelijk op de hooilanden verbruikt, benevens ook op eenige jonge weilanden. In.het laatste geval betaalden de pachters als bijdrage in de bemestingskosten f 10.per ha boven de door hen verschuldigde pacht. De beide verpachte boerderijen, het „Erve den Brink" en het „Werksche Veld" verkeerden in goeden staat. De stortplaatsen op den Marsch en in de Hoven werden door den dienst van landerijen flink bijgehouden. De griendgronden op de uiterwaarden en op den Marsch werden eveneens goed onderhouden. Het daarop groeiende éénjarige twijg werd in den herfst verkocht. Buitengewone werken. Het pas ontgonnen terrein in de Elshorsten, ter groote van circa 2.50.00 ha en gelegen in de gemeente Gorssel aan de noordzijde van het Twentekanaal, werd in het voorjaar met haver, gras en klaver ingezaaid. De stand van de haver was best. De opbrengst bedroeg f 1628. Aan de verbetering der aan den Buitensingel gelegen paardenweiden van den reinigingsdienst, bestaande uit ophooging met stortvuil en afdekking «met klei, werd het geheele jaar doorgewerkt. In verband met de groote vraag naar volks tuinen, werd het gereed gekomen gedeelte geheel voor de uitgifte van volkstuinen bestemd. In het verslagjaar werd in de plantsoenen en parken op circa 0.54.00 ha grond bruine boonen geteeld. De opbrengst was slecht en de kwaliteit matig. De minder goede ontwikkeling van dit gewas moet worden toegeschreven aan het koude droge weer. Geoogst werden in totaal 525 kg bruine boonen, die tegen den kost prijs ad f 124.— aan den dienst van sociale zaken alhier werden afgeleverd ter verdeeling onder de armlastigen. Krachtens de Scheurbeschikking 1942 ontving de gemeente een aanslag in den scheurplicht voor in totaal 25 ha. Ter voldoening daaraan werden in de maand November in de Hoven en op den Marsch diverse perceelen weiland gescheurd ten behoeve" van de voedselvoorziening voor het jaar 1943. De daarvoor te ont vangen scheurpremie bedraagt f 200.per ha. Waterleidingen en beken. De lijst van waterleidingen en beken, in onderhoud bij den dienst van landerijen, onderging geen verandering. De waterleidingen en beken werden tweemaal, enkele vaker, gesneden de groote breede beken met de kettingzeis, de kleine met de gewone slootzeis. Tijdens de lage rivierstanden werden verschillende waterloopen bovendien nog met de schop schoongemaakt. Het totaal aantal meters waterleidingen en beken in onderhoud bij den dienst van landerijen bedraagt ruim 57 km. Sedert de vervuiling van den benedenloop van de Voorstondensche beek door papierslib uit Eerbeek tot het verleden behoort, is de afwatering van de landerijen, langs den benedenloop der Voorstondensche beek gelegen, belangrijk verbeterd. Ook de vischstand in den Ouden ljssel en de Hoendernesterbeek is weer aan merkelijk toegenomen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1942 | | pagina 124