Bijlage B. 10 name in een sanatorium aanbevolen en voor het derde een rustkuur thuis. Het vierde kind werd uitgezonden naar een vacantie- ko ome. Later werd ook nog bij een 2-jarig kindje uit dat gezin een longaandoening gevonden. Vóór dit onderzoek was er van tuberculose in dat gezin niets bekend en ook de ouders bleken negatief. Mogelijk is de infectie door kinderen der buren in de familie ge komen. y Van de 14 kinderen, die bij het tweede onderzoek positief waren, stonden reeds 7 kinderen onder con- trole. 2 waren ook in Maart positief, maar bij hen werd rontgenologisch niets gevonden. 2 andere kwamen uit het gezin, dat bij het eerste onderzoek zoo zwaar geïnfecteerd bleek te zijn; de anderen, die allen slechts licht positief reageerden, waren nieuwe gevallen. Bij geen der kinderen, die voor een eerste of herhaald onderzoek in aanmerking kwamen, W£T r°]nts'enolo9'sch een longaandoening vastgesteld. oc blijkt uit het voorafgaande, dat het onderzoek zeker niet zonder resultaat is geweest, al heeft de reden, die er toe leidde, niets daarmede te maken. och is de waarde van een zuiver oriënteerend onder zoek voldoende aangetoond. Het ligt dan ook in mijn bedoeling te trachten, alle kinderen in het ressort te pirquetteeren voorzoover tijd en vooral benzinevoorraad it toelaten. Later zou men zich tot de andere kinderen kunnen bepalen. Pirquet-onderzoek te Eefde. Op 22 October verzocht de leider van het consul tatie-bureau te Zutphen mij de kinderen van de pro- testantsche christelijke school te Eefde te pirquetteeren Bijlage B. 11 Bij een jongen uit de 7e klasse had zich een geval van tuberculose voorgedaan, waarvoor zich in de fa milie geen aanknoopingspunt liet vinden. Ik besloot ook de openbare lagere school in dit onderzoek te betrekken, waardoor practisch gesproken alle schoolkinderen uit Eefde onderzocht zouden worden. Het resultaat was als volgt: Al zijn hier de percentages misschien iets hooger dan in Giesbeek, toch zijn ze laag en blijkt de infectie met tuberculose ook hier gering te zijn. Bij het onderzoek op het consultatie-bureau, dat ik weer bijwoonde, werd bij geen der positieve kinderen rontgenologisch een longafwijking gevonden. Ook hier was dus de infectie niet via de school ontstaan. IV. Gegevens betreffende het onderzoek der kinderen. A. Aantal geheel onderzochte kinderen en het aan tal van deze kinderen dat voor behandeling of onder zoek naar den huisarts werd verwezen Leeftijd Onderzocht Positief 6- 7 jaar 23 1 4.3 7-8 38 1 2.6 8-9 43 1 2 3 9-10 35 2 5.7 10-11 36 2 5.6 11-12 30 2 6.7 12-13 34 3 8.8 13-14 22 1 4.5 Totaal 261 13 5.—

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 47