Bijlage B. 6 Slechts de leerlingen der kleuterscholen en der lagere scholen kunnen bij dezen kring aangesloten zijn. Van al deze kinderen staan alleen die van een bijzondere school (staatkundig gereformeerd) te Teuge (Voorst) ten getale van 60 en die van een roomsch katholieke meisjesschool te Lochem ten getale van 49 niet onder toezicht van den schoolarts, dat is 1.34% van het totaal aantal leerlingen. Sterkte personeel. Een schoolarts. II. Schoolgebouwen enz. Door het hoofd van de Koningin Wilhelmina school te Zutphen werd advies verzocht naar aanleiding van den zeer onvoldoenden toestand van het speelterrein bij deze school. Slechts door uitbreiding van het terrein, het kappen van boomen en het aanbrengen van een verharding, kan hier een verbetering worden aan gebracht. Bij mijn bezoek aan de scholen werden herhaaldelijk zaken, gebouw of speelterrein betreffende, besproken. III. Algemeene hygiëne. Wegens het voorkomen van huid- en haaraan- doeningen werden de scholen A en G te Zutphen en wegens het voorkomen van hoofdluis school G te Zutphen bezocht. De openbare lagere school III te Lochem werd be zocht, daar een leerling een etterende fistel aan het gezicht had. Het hoofd van de bewaarschool te Lochem riep mijn hulp in bij een uitgebreide mazelenepidemie. Daar het aantal gevallen tesamen met het aantal kinderen, die Bijlage B. 7 volgens het kaartsysteem reeds vroeger mazelen hadden gehad, bijna de geheele schoolbevolking bevatte, kon voorspeld worden, dat de epidemie ten einde liep. School H te Zutphen werd bezocht wegens het veel vuldig voorkomen van kinkhoest. Geadviseerd werd hoestende kinderen naar huis te sturen, Na de zomervacantie werden in Zutphen vele ge vallen van roodvonk waargenomen. Te mijner kennis kwamen 28 gevallen, n.l. in September 2, in October 21, in November 3 en in December 2. De gevallen waren als volgt verdeeld over de scholen: School A 11; bewaarschool Leeuweriklaan 4; Prinses Julianaschool 2; bewaarschool Zaadmarkt 6; roomsch katholieke jongensschool 1 openbare lagere school in de Hoven 1 o. 1. g. 1 school voor buitengewoon lager onderwijs 1 (overleden). De meeste gevallen kwamen dus voor in het Deventer- wegkwartier, n.l. bij 2.6% der aldaar schoolgaande kinderen, terwijl de ziekte in de oude stad bij 0.4 der kinderen en in de Hoven bij 0.3 der kinderen voorkwam. Op school A kwamen 4 gevallen voor in klasse 1, 3 in klasse 2, 1 geval in klasse 3, 2 gevallen in klasse 4 en 1 geval in klasse 6. Ik stelde mij in verbinding met eenige huisartsen en met den inspecteur. Gelukkig bleek het grootste ge deelte der gevallen zeer licht te verloopen. Slechts het geval bij een mongoloied was doodelijk. De eenige maatregel, die genomen werd, was, dat het routine-onderzoek van de leerlingen van school A van half October tot eind November werd uitgesteld. Verder hield ik het beloop der epidemie nauwkeurig

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 45