Bijlage T. 30 dat enkele vleeschwarenfabrikanten in de Geldersche rookworst taptemelkpoeder verwerkten, eene verval- sching, die in 1939 was opgekomen, terwijl een enkele maal ook aardappelmeel en een glucose-dextrine prae- paraat werd gebezigd om het vochtgehalte der worst te verhoogen. Direct is krachtig ingegrepen 6 maal werd proces-verbaal opgemaakt. De hooge boetes, die geëischt werden, hebben spoedig aan dit euvel een einde gemaakt, Van de onderzochte monsters Geldersche rookworst bevatten 24 monsters melkpoeder, 1 een kunstmatige kunstkleur en 3 aardappelzetmeel. In leverpastei werd 31 maal een te hoog waterge halte gevonden, in leverworst 6 maal en 22 maal een te hoog gehalte aan meelbestanddeelen en een maal te veel boorzuur. Boterhamworst had 5 maal een te hoog meelgehalte, 14 maal een te hoog watergehalte, terwijl slechts een monster melkpoeder bleek te bevatten. Gebraden gehakt bevatte 2 maal te veel meel en 4 maal te veel water, 3 maal ontbrak de inhoudsaan- duiding op de verpakking, terwijl 5 maal het gewicht van den inhoud lager was dan op de verpakking was vermeld. Van 5 onderzochte monsters gekookte worst was het meelgehalte te hoog een te hoog watergehalte (Federgetal) werd 6 maal aangetroffen in deze worstsoort. Op het eind van het jaar werd onder den naam „boterhampastei in darm'' worst aangetroffen, bereid uit mosselen. De verkoop werd toegestaan onder ver melding van de samenstelling. Een monster van die z.g. mosselenworst bevatte te veel meel. Bijlage T. 31 b. Vleeschextracten, Reeds spoedig na Mei kwamen allerlei blokjes, pasta's, extracten enz. in den handel met de misleidende aan duiding, dat hiervan „bouillon" zou kunnen worden bereid, welke producten bij onderzoek geen of vrijwel geen vleeschbestanddeelen bleken te bevatten. Aan de hand van het Vleeschextractenbesluit kon tegen deze producten worden opgetreden en werd het woord „bouillon" van de verpakking geweerd. Ook werden zeer minderwaardige producten onder de aanduiding „Aroma" verkochtaangetroffen werden producten, welke voor 98 uit water en gewoon zout bestonden, terwijl z.g. jusblokjes v.n. uit zout bleken te bestaan. Het aantal merken „soepblokjes" nam eveneens sterk toe. Het behoeft eigenlijk niet vermeld te worden, dat vele dezer producten geen vleeschbestanddeelen be vatten desondanks werden ze met schoonklinkende namen aangeduid als b.v. ossenstaartsoep, kalfssoep, kippensoep enz. Slechts in enkele gevallen bleek de samenstelling dezer producten overeen te komen met de aanduiding; in het algemeen bestonden zij uit plantaardige producten met een smaakstof. Aan het eind van het verslagjaar was t. a. v. de aanduiding dezer producten nog geen afdoende regeling getroffen. In deze rubriek werden 20 processen-verbaal opge maakt, terwijl 7 partijen, in totaal 11,8 kg en 260 blokjes ter plaatse werden afgekeurd en 39 partijen werden afgekeurd naar aanleiding van het laboratorium onderzoek, in totaal 13.1 kg, 465 blik (voorna-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 255