Bijlage T. 26 94 te weinig vetvrije droge stof. 91 waarschuwingen werden hiervoor verzonden. g. Melkproducten. Van 62 monsters gepasteuriseerde of gesteriliseerde room of slagroom in flesschen bevatten 22 te veel kiemen en 6 coliachtige bacteriën. Van 12 monsters was de aan duiding niet overeenkomstig de voorschriften. Van 13 monsters yoghurt of melkyoghurt was één verkeerd aangeduid. Van 9 monsters vla bleek er een, dat als „gesteriliseerd" was aangeduid, aanmerkelijk kiemhou- dend en binnen 7 dagen bedorven te zijn. Van 20 monsters gesteriliseerde chocolade of -ondermelk bleken 4 niet steriel te zijn. Bij 28 monsters karnemelkspap werd 4 keeren een foutieve aanduiding opgemerkt. Van 18 melk- en ondermelkpapsoorten bleken er 3, die als „gesteriliseerd" waren aangeduid, kiemhoudend te zijn. Eén was ver keerd aangeduid. Op 11 van de 54 monsters diverse melkproducten moest aanmerking gemaakt worden ter zake van aanduiding. Eén monster taptemelk bevatte een aanmerkelijke hoe veelheid water. In totaal werden 55 waarschuwingen verzonden. Specerijen en zout. (100 monsters). Zooals zoovele artikelen, verdwenen ook de specerijen na de le helft van het jaar uit den han del en werden slechts surrogaten aangetroffen onder aanduidingen als noodpeper, noodkaneel, oorlogspeper enz. enz. Hierin werd spoedig verandering gebracht door deze artikelen slechts toe te laten onder de aan- Bijlage T. 27 duiding „surrogaat" of „vervangingsmiddel voor peper" enz. Deze surrogaten bestonden aanvankelijk uit gestoomde specerijen met aetherische oliën, dus b.v. gestoomde peper met peper-olie. Spoedig waren echter ook de gestoomde specerijen niet meer voorhanden en werden gestoomde andere zaden (b.v. karweizaad), gedrenkt met deze specerijoliën of met kunstmatige of natuur lijke essence s verkochttoen ook deze uitverkocht waren, werd houtachtig materie, melksuiker, meel en ondermelkpoeder als vulmateriaal gebruikt. Het behoeft niet betoogd te worden, dat de toege voegde hoeveelheden aetherische oliën, essences enz. afnamen. Getracht werd slechts in den handel die producten toe te laten, welke nog behoorlijk in smaak en geur overeenkwamen met de aangeduide specerijen. Naast deze vaste specerijsurrogaten werden onder dikwijls schoonklinkende namen vloeibare producten aangetroffen, welke meer of minder hoeveelheden es sence's bevatten en volgens de gebruiksaanwijzing druppelsgewijze aan spijzen toegevoegd moest worden. Enkele dezer producten gaven werkelijk aan de spijzen de geur en smaak van de echte specerij, doch bij vele moest geraden worden, welke specerij vervangen werd. Tegen deze minderwaardige vervangingsmiddelen werd krachtig opgetreden, zoodat tegen het eind van het jaar in het algemeen nog slechts vrij bruikbare surrogaten werden aangetroffen. Van de in de le helft van het jaar aangetroffen specerijen werden wegens schimmel afgekeurd 1 monster foelie, 1 monster nootmuscaat, 2 monsters vleesch- kruiden, 1 monster witte peper en 2 monsters zwarte peper. Op 2 monsters mosterd moest aanmerking wor-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 253