Bijlage T. 16 siroop, 4 monsters vruchtensap en 8 monsters vruchten op sap. Onjuiste, onvolledige of misleidende aanduiding werd 22 maal geconstateerd. De inhoudsvermelding ontbrak 21 maal, terwijl 39 maal onjuiste opgave van den inhoud werd bevonden. In 23 monsters spuitwater werden meer dan sporen lood aangetroffen door inspectie ter plaatse van de gebruikte toestellen kon de oorzaak worden opgespoord en werd de gewenschte verbetering aangebracht. 3 monsters, aangeduid als citroensap, bleken bij onder zoek citroenzuuroplossing te zijn. 1 monster tomatenpuree was ongenietbaar geworden door het hooge metaalgehalte. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werden afgekeurd 35 partijen, in totaal 758 flesch, 536 pot, 17 liter en 25 busjes, terwijl ter plaatse door de keurmeesters 61 partijen, in totaal 196 flesch 187 potjes en 140 blik werden afgekeurd. 1 maal werd in deze rubriek proces-verbaal opge maakt n.l. wegens de verkoop van limonade-gazeuse met een te laag suikergehalte. Kaas. (54 monsters). De in het verslagjaar verkochte kaas gaf ongeveer dezelfde redenen tot opmerkingen als in de vorige jaren. 2 monsters gekocht en aangeduid als „roomkaas" bleken slechts volvet te zijn. 3 monsters smeerkaas bevatten te veel water, 1 partijtje was onjuist aangeduid. Wegens het ontbreken van de vereischte aandui dingen van het vetgehalte in de droge stof van kazen in winkels en op markten aanwezig, werden door de keurmeesters meerdere malen waarschuwingen gegeven Bijlage T. 17 in een geval van herhaling werd proces-verbaal opge maakt. Dit geschiedde ook tegen een marktkoopman, die 20kaas had aangeduid als 40 Door de keurmeesters werden ter plaatse 10 partijtjes, voornamelijk smeerkaas, wegens bederf en rotting af gekeurd. Koffie, thee en surrogaten. (194 monsters). Reeds in Juli verschenen de eerste koffie- en thee surrogaten in den handelspoedig werd het aantal dezer surrogaten zóó groot, dat het ten zeerste gewenscht was, orde in de aanduiding ervan te verkrijgen. Het bestaande koffie- en theebesluit moest daartoe worden aangevuld en gewijzigd, hetgeen bij besluit van 24 October 1940 geschiedde. In deze wijziging werd o.m. bepaald, dat slechts na verkregen machtiging van den Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken dergelijke surro gaten bereid mochten worden uit andere, dan de be kende met name genoemde grondstoffen, waardoor het bereiden uit schadelijke stoffen reeds bij voorbaat kon worden tegengegaan. Voorts werd bepaald, dat de namen der verwerkte grondstoffen op de verpakking moesten worden ver meld, terwijl bovendien misleidende aanduidingen wer den verboden. Aan de hand van deze bepalingen kon het publiek voldoende beschermd worden tegen schadelijke en min derwaardige producten en tegen misleiding. Onder dikwijls fantastische en vooral misleidende aanduidingen werden 72 verschillende soorten thee- en koffiesurrogaten aangetroffen, welke door krachtige

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 248