Bijlage T. 14 dat vele ijsverkoopers hun bedrijf inkrompen of door gebrek aan grondstoffen stopzetten. Er werden slechts weinig monsters roomijs onder zocht, omdat in Juli het bereiden hiervan verboden werd. Van de resultaten van het onderzoek der genomen monsters geeft onderstaand staatje een overzicht 1. aantal onderzochte monsters consumptieijs 377 2. waarvan monsters roomijs 58 3. aantal afgekeurde monsters 81 waarvan wegens a. positieve reactie van Storch4 b. te hoog kiemgetal70 c. aanwezigheid van colibacteriën49 d. te weinig melkvet in roomijs8 e. andere redenen 2 Verschillende der genomen monsters waren om meer dan één reden ondeugdelijk. Saccharine werd in 2 monsters aangetroffen. Voor bovenvermelde overtredingen werd 75 maal een schriftelijke waarschuwing verzonden, terwijl 5 maal een proces-verbaal opgemaakt werd. Bedrijfsinspecties naar aanleiding van verkregen slechte uitkomsten bij het onderzoek konden niet in die mate als vorige jaren plaats vinden. Ter plaatse werden 2 partijtjes, in totaal 3 kg consumptie-ijs door de keurmeesters afgekeurd. Gebak, koek en suikerwerk. (72 monsters). De onderzochte monsters honingkoek voldeden in het algemeen aan de gestelde eischen slechts 4 maal bevatte koek, onder die aanduiding verkocht, te weinig honing de afwijkingen waren echter niet groot. Bijlage T. 15 Botergebak werd in het laatste gedeelte van het jaar slechts weinig aangetroffen 1 maal werd in het aldus aangeduid gebak te weinig boter geconstateerd. Hoewel de suikerpositie van ons land in het afge- loopen jaar nog normaal was, werd toch in de onder deze groep vallende waren maar al te dikwijls saccharine gevonden, vooral in koek en koekjes. Wegens bederf werden ter plaatse 30 partijtjes, wegende 96 kg, afgekeurd. Groenten, vruchten en zaden, (15 monsters). Wegens de aanwezigheid van mijt, wormen, schimmel en ander bederf werden 119 partijen afgekeurd, totaal wegende 545 kg. Jams, limonades, vruchtensappen e.d. (574 monsters). Het aantal geconstateerde overtredingen van het Jam-limonadebesluit was niet veel hooger dan andere jaren en kwam in aard daarmede vrijwel overeen. De volgende afwijkingen werden geconstateerd Te weinig suiker was verwerkt in1 monster vruchten op sap, 8 monsters limonadesiroop en 22 monsters limonade-gazeuse. Kunstmatig verzoetingsmiddel (saccharine) werd aan getroffen in 2 monsters limonadesiroop, 1 monster puddingsaus, 1 monster alcoholvrije likeur, 1 monster huishoudjam, 1 monster chocoladepasta. Te hoog watergehalte bevatten 6 monsters huishoud jam en 2 monsters vruchtenjam. Meer dan de toegelaten hoeveelheid conserveerings- middel werd geconstateerd in 1 monster jam, 2 monsters huishoudjam, 1 monster appelstroop, 1 monster bessen sap, 2 monsters alcoholvrije likeur, 1 monster limonade-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 247