Bijlage R. 4 het jaar in stijgende lijn bevond, is later sterk terug- geloopen. De distributie van vleesch op bonnen heeft het vleeschverbruik erg beperkt. In den loop van het jaar zijn ook verschillende slachtverboden afgekondigd. Het eerst, n.l. op 29 Juli, trad er een slachtverbod voor varkens in. Alleen de Veehouderij Centrale kon ontheffing verleenen, De boeren moesten hun varkens aan de Nederl. Veehouderij Centrale (N. V. C.) af leveren en dit orgaan stelde ze weer ter beschikking van de slagers. Verder bepaalde de N. V. C., dat het slachten van varkens alleen toegestaan werd op be paalde door haar aan te wijzen plaatsen. Het gemeente slachthuis alhier werd aangewezen voor de slagers in Zutphen, Gorssel, Warnsveld, Vorden, Steenderen en Laren. Later werd bepaald, dat de „buitengemeenten" het aldaar geldende keurloon, voor de varkens, die ze nu tegen hun zin in Zutphen moesten laten slachten van Zutphen konden terugvorderen. Een alleszins rechtvaardige bepaling. In het begin konden de slagers zooveel varkens ont vangen als ze wilden. Doch dat was van korten duur en werden er al spoedig een beperkt aantal gezonden. Op het einde van het jaar kwamen er weken voor, dat er in het geheel geen varkens beschikbaar werden gesteld. Doordat er alhier nog al veel varkens voor de Duitsche Weermacht geslacht werden is het aantal varkens, dat hier geslacht is, aanmerkelijk hooger dan in het vorige jaar. Op 15 September trad het slachtverbod voor runderen in werking, op 11 November dat voor schapen en op 5 December dat voor paarden. Toen was er dus een algeheel slachtverbod voor slachtdieren. Voor de runderen is er een andere rege- Bijlage R. 5 ling dan voor varkens. Wel verleent ook hier de N. V. C. ontheffing voor slachten, doch terwijl bij de varkens de slachtingen gecentraliseerd zijn, is dit bij runderen niet het geval. De runderen worden op de veemarkten door de N. V. C. van de boeren overgenomen en deze stelt ze ter beschikking aan een vertegenwoordigings-com- missie uit de slagers (de plaatselijke toewijzingscom missie). Deze commissie zorgt voor de verdeeling van de runderen onder de slagers. De slagers, die voorheen hun runderen thuis moch ten slachten, kunnen dit nu nog doen. Mogen al deze crisismaatregelen weldra tot het verleden behooren. Slachtingen. Het aantal op het slachthuis geslachte dieren bedroeg 10453, verdeeld als volgt: Voor de vleeschwarenfabrieken werden geslacht 211 runderen, 253 graskalveren, 322 nuchtere kalveren en 1251 varkens, tegen respectievelijk 1 graskalf, 267 nuchtere kalveren in 1939. Stallen en voederen. Het aantal etmalen gedurende 1940 1939 Paarden 129 185 Runderen 2190 2167 Kalveren 1547 1907 Nuchtere kalveren 1239 870 Schapen 594 718 Geiten 33 17 Varkens 4721 2773 Totaal 10453 8637

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 219