Bijlage Q. 6 met ingang van de eerstvolgende meteropname, tot gasrantsoeneering moest worden overgegaan. Deze rantsoeneering, die voorloopig op 100% van het verbruik van het vorige jaar wordt berekend, zal zeker op de gasafgifte een drukkenden invloed hebben. De gemiddelde kolenprijs was belangrijk hooger dan de raming. Ingevolge de prijzenverordening, welke direct na 10 Mei 1940 werd afgekondigd, mocht niet tot prijs- verhooging van gas of bijproducten worden overgegaan, zonder toestemming van het Departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Deze vergunning werd ons voor het gas tweemaal verleend, t.w. ingaande 1 Juli 1940 en 1 Januari 1941, beide keeren voor een cent Per m3- Van hetzelfde Departement ontvingen wij op 19 Dec. bericht, dat de cokesprijs verhoogd mocht worden tot f 1.per hl afgehaald, terwijl gelijktijdig de korting der handelaren werd vastgesteld. Het gasverbruik over de gewone- en muntmeters, nam weer belangrijk toe en steeg met 149.747 m3 boven het gasverbruik van 1939. De verkoop van toestellen door middel van de toonzaal heeft hiertoe mede bijgedragen. Om de verbruikers omtrent de meest zuinige wijze van gasverbruik in te lichten, werden in de toonzaal verschillende kookdemonstraties gehouden, terwijl elke twee maanden het tijdschrift „Brandpunten" verspreid werd. In de bioscoop werd een film gedraaid: „Hoe kan ik op mijn gas bezuinigen?" Bijlage Q. 7 Personeel. Met ingang van 1 Januari 1940 werd aan het losse personeel een duurtetoeslag verleend van f 1.20 per week. G. Schutte en H. A. Thomassen werden respectie velijk op 2 Februari en 11 November 1940 als tijdelijke fittershelper aangesteld. De gasmaker W. Gerritsen herdacht op 25 October zijn 25-jarig jubileum, terwijl de gloeilicht-fitter G. R. Barendsen op 7 December zijn 40-jarig jubileum mocht vieren. Beide jubilarissen werden door den directeur na mens burgemeester en wethouders dank gebracht voor hetgeen zij in het belang der gasfabriek hebben verricht, terwijl hen de gebruikelijke gratificatie werd uitgereikt. Door het personeel werden passende geschenken aan geboden. De fitter H. Budde, die sinds October 1939 ernstig ziek was, werd afgekeurd en met ingang van 1 October eervol ontslagen en gepensionneerd. Bij zijn afscheid werd hem door den directeur namens burgemeester en wethouders dank gebracht, terwijl hij van het personeel een passend geschenk ontving. In zijn plaats werd de fittershelper L. Bosch be vorderd tot fitter (ingaande 2 Februari 1940). De timmerman C. Dijkstra is sinds 1 April 1940 ernstig ziek en wordt in het sanatorium te Almen verpleegd. De klerk D. Hulshof, die sinds Augustus 1939 gemobiliseerd was, heeft op 24 Juni 1940 zijn functie hervat; zijn tijdelijke vervanger H. M o o ij werd op dien datum ontslagen. Hulshof behaalde in December het diploma boekhouden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 191