Bijlage Q, 4 GASFABRIEK. Algemeen Overzicht. Het jaar 1940 is voor het gasbedrijf een felbewogen jaar geweest. De strenge vorstperiode, die tot midden Februari aanhield, heeft aan ons bedrijf zware eischen gesteld. Verschillende buisbreuken in hoofdleidingen en aan sluitingen kwamen voor en moesten onder de meest ongunstige weersomstandigheden hersteld worden. Ge lukkig deden zich op de fabriek zelf geen ernstige storingen voor. Gedurende de vorstperiode werd ter voorkoming van naphtalinevorming vóór den waterkoeler xylol ver dampt en ter voorkoming van ijsvorming in het buizen net werd achter de stadsregulateur spiritus in het buizennet gedruppeld. Door den oorlogstoestand, die op 10 Mei intrad, werd ernstige schade aan gebouwen en buizennet aan gebracht. Bij het opblazen der bruggen en later door het ge vecht aan den IJssel, werden op de fabriek bijna alle ruiten vernield en de daken ernstig beschadigd. De hoofdgastoevoer naar den linker IJsseloever werd door het vernietigen van de IJsselbrug verbroken, ter wijl de gasleidingen onder de Larebrug en de Spittaal- brug eveneens vernield werden. Voorts werden ten gevolge der oorlogshandelingen in ongeveer 70 per- ceelen de gasmeters en -installaties vernietigd, terwijl een 60-tal lantaarns met branders en automaten stuk geschoten werden. Bijlage Q. 5 Direct na het gevecht werden bij de Spittaalbrug en de Larebrug noodleidingen gelegd, zoodat den vol genden dag de gasverbruikers in de stad en in de buitengemeenten weer gas konden betrekken. De nieuwe IJsselbrug was bij het beëindigen van dit verslagjaar zoover gereed, dat wij begin Januari weer de nieuwe toevoerleiding, die gelijktijdig met de brug gelegd werd, in bedrijf konden stellen. Bij raadsbesluit van 5 September 1939 werd een crediet beschikbaar gesteld voor het maken van een persgasleiding met compressor en regulateur, voor een betere gastoevoer in het Deventerweg-kwartier. Als een gelukkige omstandigheid mag genoemd worden, dat al het benoodigde materiaal vóór 10 Mei in ons bezit was, zoodat deze installatie die geheel in eigen beheer werd uitgevoerd reeds begin Sep tember in bedrijf kon worden genomen. De nieuwe installatie beantwoordt aan het doel. De druk in het buizennet is thans vooral in de spitsuren be langrijk verbeterd. De materialen voor den nieuwen 5-kameroven kwa men, in verband met den buitengewonen toestand, onregelmatig binnen. Op 5 October kon echter met den bouw een aanvang worden gemaakt. De kolenpositie op 10 Mei was vrij gunstig, zoodat wij de eerste maanden rustig door konden werken en geen buitengewone maatregelen tot gasbeperking be hoefden te nemen. De gasafgifte werd belangrijk be perkt, doordat de straatverlichting niet meer ontstoken mocht worden en de gasverbruikers in de Hoven het geheele jaar van gas verstoken bleven. Op 15 December 1940 ontvingen wij bericht, dat

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 190