Bijlage O. 16 Het groote aantal plaatsingen in deze gemeente tot stand gebracht, kwam hoofdzakelijk voor in den land bouw. In Duitschland werden 2 arbeiders geplaatst. De werkloosheid bleef hier vrijwel stationnair, aangezien de werkzaamheden in den landbouw van steeds sterk wisselenden aard zijn. VordenAgent T. Bergsma, gemeente-secretaris. ■De toestand op de arbeidsmarkt in deze gemeente bleef vrijwel constant. Ondanks den oorlogstoestand kan geconstateerd worden, dat hier in het algemeen geen werkkrachten werden ontslagen. Het aantal werkzoekenden liep ook hier aanmerkelijk terug, daar ook van hieruit een behoorlijk aantal arbeiders in Duitschland werd geplaatst. WarnsveldAgent H. Morren, ambtenaar voor Sociale Zaken. De daling van het aantal werkzoekenden in deze gemeente is te zoeken in het aantal plaatsingen in Duitschland, en bij de werkzaamheden op de vlieg velden. Een 4-tal personen werd als grasmaaiers te Kwadijk (N.H.) geplaatst. Winterswijk: Directeur der Arbeidsbeurs te Win terswijk. Als rayonbeurs heeft dit bureau sedert het uitbreken van den oorlog een groot aantal arbeiders in het grensgebied geplaatst. A.lleen uit Winterswijk werden reeds ruim 600 werkzoekenden bemiddeld. Hoewel geen toelichting over den arbeidstoestand in deze gemeente werd ontvangen, mag uit de cijfers wel worden ge constateerd dat de grensbemiddeling voor deze ge meente van buitengewoon veel belang is, hetgeen ook Bijlage O. 17 kan worden opgemaakt uit een vergelijking van het aantal plaatsingen in de gemeente met dat in het grensgebied. Zelhem Agent A. Joosse, ambtenaar ter secretarie afd. Sociale Zaken. Hoewel in het begin van het verslagjaar het aantal ingeschreven werkzoekenden hoog was in verband met den ongunstigen economischen toestand in het vrije bedrijf, met name in den landbouw, kwam hierin na Mei 1940 eenige verandering, toen de bemiddeling naar Duitschland met kracht ter hand werd genomen. Mede door stopzetting van de werkverschaffing ging een vrij groot aantal arbeiders in het grensgebied aan het werk. Een andere oorzaak welke de werkloosheid deed afnemen was het tewerkstellen van arbeiders op de vliegvelden. Ondanks moeilijke omstandigheden, zooals gebrek aan brandstoffen en materiaal, hebben de verschillende ondernemingen zich kunnen handhaven. (Zie overigens bijlage III). b. Vergaderingen met agenten bezoek aan agentschappen. Zooals reeds werd vermeld, zijn gedurende dit jaar verschillende besprekingen ten kantore van de agenten gehouden, aangezien bleek dat deze persoonlijke be zoeken boven het houden van vergaderingen waren te verkiezen, wilde deze dienst van een vlotte bemid deling naar het buitenland verzekerd zijn. Deze besprekingen werden veelal door den Fach- werber bijgewoond en vonden op ommestaande data plaats

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 168