Bijlage O. 14 het verslagjaar een aanzienlijke daling ondergaan. De oorzaak hiervan was voornamelijk gelegen in tewerk stelling bij weermachts- en rioleeringswerken. Eibergen Agent G. G. S. Raat eland, hoofd van het Gem. Crisisbureau. De werkloosheid in deze gemeente onderging de eerste weken van het verslagjaar een sterke daling voor wat de bouwvakken betreft. Na een sterke stijging gedurende de eerste weken na den oorlog trad wederom een geleidelijke daling in, welke zich gedurende het geheele jaar handhaafde. De werkloosheid in de industrie bedrijven toont een ander beeld, aangezien deze de werktijden in moesten krimpen, sommige zelfs tot 24 uur per week. Een uitzondering maakte hierop de tricotage- en confectiefabriek alsmede de kettingkasten en trek- sluitingfabriek, waarvan de werkzaamheden een stabiel beeld vertoonen. De verplaatsing van arbeidskrachten, naar Duitschland, voornamelijk het grensgebied, neemt steeds toe vooral betreft dit arbeiders uit de bouw bedrijven en textielnijverheid. Groenlo Agent J. F. Lag esc haar, rentmeester. De werkloosheid is in deze gemeente aanmerkelijk beperkt kunnen worden. Een groot aantal werkzoekenden werd in het grensgebied geplaatst. De toestand van de arbeidsmarkt in deze gemeente was slecht. Enkele fabrieken stonden het geheele jaar stop. Alleen bij de bierbrouwerij de Klok werd volop gewerkt. Hengelo (G.) Agent G. Potman, ambtenaar ter ge meente-secretarie. De plaatsingen in deze gemeente waren in vergelij king tot het vorige jaar aanzienlijk hooger. De oorzaak Bijlage O. 15 hiervan is, dat een aantal personen bij het maken van versperringswerken kon worden geplaatst. Door bemiddeling van dit agentschap werd een vrij belang rijk aantal arbeiders in Duitschland tewerkgesteld, voornamelijk in de bouwvakken. Hummelo-KeppelAgent H. J. van Holten, amb tenaar ter secretarie. Evenals vorige jaren was het aantal ingeschrevenen in deze gemeente ook dit jaar gering, aangezien de werkloosheid in deze gemeente van weinig beteekenis is. Een 3-tal landarbeiders werd in Duitschland geplaatst. Lichtenvoorde: Agent N. M. Daal der op, amb tenaar ter secretarie. De daling van het aantal werkzoekenden in deze gemeente is eveneens een gevolg van de mogelijkheid tot het verkrijgen van arbeid in Duitschland. De in deze gemeente gevestigde bedrijven konden ondanks moeilijkheden met grondstoffen doorwerken, zoodat belangrijke inkrimping van den arbeidsduur niet be hoefde te worden toegepast. Ruurlo Agent G. H. Wargerink, ambtenaar ter secretarie. Doordat ook van uit deze plaats een behoorlijk aantal werkzoekenden in het grensgebied konden worden ge plaatst, daalde het werkloosheidscijfer aanzienlijk. Aan het eind van December van dit verslagjaar stonden er bijna geen werkloozen meer ingeschreven. Steenderen: Agent C. Hobo Jr., ambtenaar ter gemeente-secretarie.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 167