Bijlage O. 12 door drukke werkzaamheden niet voldoende tijd aan deze bemiddeling kon worden besteed. Het aantal nieuwe inschrijvingen was over het alge meen lager, uitgezonderd in de maand Mei, die een stijging te zien gaf van 100 vrouwen. Deze stijging kwam voort uit het ontslaan van vele meisjes door de fabrieken, welke evenwel in de volgende maanden geleidelijk weer terug liep. De plaatsingen over het afgeloopen jaar hadden voornamelijk weer plaats in de huishoudelijke groepen. In Duitschland werden 3 vrouwen geplaatst uit Zutphen, terwijl dit aantal uit het district 100 bedroeg. Dit hooge aantal werd verkregen, doordat vele meisjes in het grensgebied op textielfabrieken gingen werken en veelal op en neer reisden zoodat zij in hun eigen woonplaats konden blijven gehuisvest. Ter verduidelijking diene het volgende overzicht 18 jaar en ouder: jonger dan 18 jaar: 1939 1940 1939 1940 Aanbiedingen 317 338 123 118 Plaatsingen 223 227 91 48 Aanvragen 255 247 95 56 Voldane aanvr. 227 226 86 49 c. Jeugdige personen tot 18 jaar. In vergelijking met het aantal ingeschrevenen van het vorige jaar is dit ongeveer gelijk gebleven. De aanvragen en plaatsingen liepen daarentegen terug. Het zich niet laten inschrijven bij de Arbeids beurs vindt ongetwijfeld zijn oorzaak hierin, dat de beurs onder de gegeven omstandigheden nog niet aan de gestelde eischen voldoet. Bijlage O. 13 Om de jeugdbemiddeling behoorlijk tot haar recht te doen komen, zal zeker de noodige verbetering daar toe aangebracht dienen te worden. Zeker zullen dan betere resultaten worden verkregen. Voor de bemiddelingscijfers wordt verwezen naar de bijlagen la, lb. V. INTERCOMMUNALE EN INTERLOCALE ARBEIDSBEMIDDELING. 1. Bemiddeling in het district. a. Toestand in het district aantal agentschappen etc. Aalten: Agent T. de Boer, commies ter gemeente secretarie. Met betrekking tot den toestand en de gebeurtenissen op de arbeidsmarkt in deze gemeente kan worden ver meld, dat deze ten sterkste werden beinvloed door de buitengewone omstandigheden, waarin ons land verkeert. Voor deze gemeente was het directe gevolg, dat vele arbeiders in het grensgebied in Duitschland werk konden vinden. Bijzondere werkloosheid in bepaalde onderne mingen van eenig belang kwam niet voor. BorculoAgent K. Lammers, boekhouder der ge meentebedrijven. Ook voor deze gemeente is een belangrijke vermin dering van werkloozen te constateeren vanwege de bemiddeling in het grensgebied. BrummenAgent G. J. Jansen, ambtenaar ter ge meente-secretarie. Het aantal werkzoekenden heeft ook hier gedurende

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 166