66 8. Werken voor den steun. Evenals voorgaande jaren werden die personen, die niet in de gesubsidieerde werkverruiming mochten worden geplaatst omdat zij aan de daarvoor geldende eischen niet voldeden, voor hun steun van het burgerlijk armbestuur tewerk gesteld. Onder deze groep bevonden zich een aantal personen die wel aan de voorschriften, gesteld voor de werkverruiming, voldeden, doch lichame lijk niet sterk genoeg waren, terwijl zij niet krachtens de bepalingen van de gesubsidieerde steunregeling gesteund mochten worden. Enkele van deze personen zijn na herhaalde keuringen door den controleerend geneesheer weer in de gesubsidieerde werkverruiming geplaatst. Een 6- tal personen, die zelfs het lichte grondwerk, het welk gevraagd wordt voor het werken voor den steun, niet konden verrichten, werden bij het brokkenhuis voor hun steun tewerkgesteld. Deze personen hebben de oude ijzeren ledikanten af gekrabd en opnieuw geverfd, matrassen, kinder ledikanten, wiegen, stoelen en tafels gemaakt en speelgoed gerepareerd. Het betreft hier hoofd zakelijk ten behoeve van het brokkenhuis bij par ticulieren opgehaalde goederen, welke werden omgebouwd of gerepareerd. Onder andere werden onbruikbare schoolbanken gesloopt en hiervan werden stoelen gemaakt voor de Commissie voor huishoudelijke voorlichting, enz. Dit werk, voor het brokkenhuis verricht, zou beter aan te duiden zijn met „arbeid voor onvolwaardigen", daar het Bijlage N. 67 in hoofdzaak invaliden zijn die daar werken. De andere hiervoor geschetste groep heeft ge werkt aan den Buitensingel (puinruimen), op den Houtwal (aanleg plantsoen) en aan de Ambachts school (aanleg plantsoen enz.). Deze werkzaamheden hebben weer plaats gehad onder leiding van de Ned. Heide Mij., waarmede het weer een genot was samen te werken. In de oorlogsdagen werd dit werken voor den steun een week stopgezet. Vele steunaanvragers, waarvan moeilijk was na te gaan in hoeverre inderdaad steun noodzakelijk was, werden in dien tijd verwezen naar dezen tak van steun. Van de aangewezenen lieten er 13 verstek gaan. Toch steeg het aantal van 13 vóór 10 Mei tot 44 bij de hervatting van het werk. Na 6 weken was dit aantal weer tot ongeveer de helft gedaald. Deze wijze van hulp heeft hiermede weer op treffende wijze bewezen een goed middel te zijn om den drang naar „selfhelpte bevorderen. Het aantal weken dat voor den steun is ge werkt bedroeg over 1940 1126 tegen 995 in 1939. Uitgaven. De kosten hebben bedragen f 12141.90 tegen f 10842.34 in 1939. In het hieronder opgenomen staatje wordt een overzicht gegeven van wat in de laatste 5 jaren aan dezen vorm van steun is gedaan.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 157