Bijlage M. 20 laan, 1 in een stapel hout gelegen bij de Larebrug, 1 in een kolenopslagplaats aan de Spoordijkstraat, 1 in een stortplaats aan den Emmerikschen weg, 1 in een teerwagen op de uiterwaarden, 1 op een volgeladen hooiwagen in de Bornhovestraat en 1 in een hoop oude rommel achter het kantoortje van de Geldersche Tramwegmaatschappij aan de IJsselkade. Op 10 Mei 1940 en volgende dagen werd het stads deel „de Hoven", gelegen aan de overzijde van den IJssel, door de Duitsche Weermacht beschoten, waar door aldaar vele branden ontstonden. Ware blusschings- werk mogelijk geweest, dan zou alleen de in de Hoven gestationneerde brandweerafdeeling daarvoor zijn aangewezen, omdat die buurtschap wegens vernieling der IJsselbrug van de zijde der stad toen aanvankelijk niet bereikbaar was. De toevoer der waterleiding aldaar was verbroken en bovendien bleek aanwezig zijn in de Hoven gedurende de beschieting hoogst gevaarlijk, zoodat opstelling van materieel ten eenenmale was uitgesloten. De aldaar ontstane branden hebben een 3-tal dagen gewoed. Eerst daarna kon de brandweer in de Hoven een aanvang maken met het opruimings- werk, waarvan zij zich uitstekend heeft gekweten, Nadat de Duitsche Weermacht over den IJssel een pontonbrug geslagen had, kon zij worden bijgestaan door de brandweer uit de stad. Voor de blussching der schoorsteenbranden en kleine binnenbranden werd uitgerukt met klein materieel. Verder verleende de brandweer hulp aan gemeen telijke plantsoenen met den kraanwagen en de mecha nische ladder bij het rooien en snoeien van bij storm ontwortelde boomen. Bijlage M. 21 De samenwerking met bouw- en woningtoezicht, de gasfabriek en de politie gaf alleszins reden tot tevreden heid. De hulpverleening buiten de gemeente bepaalde zich tot de gemeente Gorssel, ingevolge eene verlengde overeenkomst, ingegaan 1 Januari 1936, tegen een jaarlijksche vergoeding van f 400. Branden te Gorssel. 3 schoorsteenbranden, 1 kleine binnenbrand, 2 uitslaande branden en 1 gras- en heidebrand. De kleine binnenbrand had plaats ten huize van de Wed. Hesselink bij de Ehze te Almen. De 2 uitslaande branden waren 1 in het landhuis „de Stjelp" te Epse, bewoond door A. Luikhard op 20 Januari 1940. Uitgerukt: 14.35 uur met wagen 6 en de kleine motorspuit. Het perceel geheel uitgebrand. Ingerukt: 17.20 uur. Oorzaak: lek in schoorsteen bij het rietdak. 1 in het landhuis „Ariëtta" te Epse, bewoond door de familie de Grouw. Uitgerukt: 20.25 uur met wagen 6 en de kleine motorspuit. Het perceel wegens gebrek aan bluschwater geheel afgebrand. Ingerukt: 22.40 uur. Oorzaakonbekend.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 122