16 recht evenredig met de distributie der levensmiddelen en omgekeerd evenredig met de beschikbaar gestelde goederen. Ondanks die waardeering bleven hem echter de moeilijkheden niet gespaard. We noemen slechts de paardenvordering, de rundveelevering en de distri butie van kunstmeststoffen. Door strenge maatregelen werd de sterke prijs opdrijving op doeltreffende wijze tegengegaan. De prijzen der akkerbouwproducten waren teleurstellend, vooral die van granen en peulvruchten. De aardappelen schenen dien regel te zullen breken. Als gevolg van het hamsteren liepen de prijzen van de consumptie aardappelen aanmerkelijk op. Een prijsregeling achter haalde die stijging spoedig. De rundveeprijzen, die in den aanvang van het verslagjaar op een laag peil stonden, liepen direct na het uitbreken van den oorlog geleidelijk op om spoedig daarna in een koortsachtig tempo omhoog te gaan. De prijzen voor de zuivelproducten zijn over het algemeen bevredigend geweest. De varkenshouderij, die wegens gebrek aan vee voeder drastisch moest worden ingekrompen, gaf door de te lage prijzen, ongunstige uitkomsten. Om dezelfde reden moest ook de pluimveehouderij zeer sterk worden ingekrompen. Voor de eerste maal werd dit jaar van den regel van publieken verkoop van het hooigras afgeweken. Dit jaar was n.l. verkoop in het publiek niet toegestaan; voor zooveel mogelijk werd het grasgewas aan de regelmatige koopers der gemeente ondershands ver kocht tegen prijzen, die tevoren door een door den provincialen voedselcommissaris benoemde commissie van deskundigen waren vastgesteld. Als gevolg van een en ander was de totale opbrengst van het gras- 17 gewas langs de wegen, het hooigras, de naweiden, de haver en de koeweiden vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar n.l. f 32.700 in 1940 tegen f 31.440 in 1939. Het melkvee ging dit jaar op 1 Mei in de weide. Als koewaarden werden wederom het Helbergen en de Bakkerij uitgegeven. De inscharingsprijs bedroeg f 55.— per schaar. De groote Schuphoeve te Voorst werd met 19 stuks jong vee beschaard. In de Spra- banen werd een perceel weiland ter grootte van 2.5 ha als naweide beschikbaar gesteld. Als inscharingsprijzen golden hier voor een rund zonder tanden f 25.— en voor een met twee tanden f 32.50 per jaar. De electrische bemalingsinstallatie op de uiterwaarden deed weer goede diensten bij het loozen van overtollig kwelwater. Bij laag water werd regelmatig rivierwater ten behoeve van de drinkkolken voor het vee inge- malen. In verband met den lagen rivierstand gaf het onderhoud der drinkkolken veel werk. Gedurende het geheele jaar werd door de electrische bemalingsinstalatie 5080 kwu aan stroom verbruikt en werd in totaal 553 uren gemalen. De slooten en greppels in de landerijen werden goed onderhouden. Langs de Kleine en Groote Tonge in de Hoven werd een nieuwe afrastering van betonpalen geplaatst. De huurprijs van de volkstuintjes werd weer vast gesteld op f 2.— per are of f 4.—per tuintje. In totaal werden 547 tuintjes uitgegeven. In verband met den mobilisatie- en oorlogstoestand werd voor de bemesting der landerijen slechts weinig Thomas-slakkenmeel en superfosfaat ontvangen. In de plaats daarvan werden de verpachte weilanden bemest met fertiphos en sulkaphos en kregen de hooge zande rige stukken een extra kalibemesting. Stikstofbemesting

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 10