Bijlage K. 8 gebouwd zijn. Het vormt met het laatste een tweetal van geheel gelijke makelij, met dit verschil dat de af metingen een weinig geringer zijn, zooals meermalen gevonden wordt. In 1930 werd de top van den gevel van no. 9 ge restaureerd onder leiding van den architect A. A. Kok te Amsterdam. De Stichting Wijnhuisfonds heeft be sloten in dit jaar no. 5 ter hand te nemen. De res tauratie was zeer noodig wegens de bouwvalligheid van den geveltop, waarvan reeds onderdeden los ge raakten en in de goot achter den gevel gelegd zijn, deels ook ontbreken. De voorgevel was overdekt met een ontsierenden pleisterlaag, waar enkele oude deelen doorheen kwamen kijken. De restauratie kon geschieden met 50% Rijks- en 10 /o Provinciale subsidie, terwijl de eigenaar gesteund door een bijdrage van het Wijnhuisfonds het overige in de kosten draagt. In Maart 1940 heeft een aanbesteding plaats gehad tusschen enkele daartoe uitgenoodigde aannemers. De laagste inschrijver was A. Meers tad t Jr. alhier met een bedrag van f 2950. Na bekomen goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is daarop in het begin van April aan A. Meer- stadt gegund en heeft hij 15 April een steiger gezet, waarmede de werkzaamheden zijn aangevangen. Aldra werd onder een groot houten reclamebord, dat de geheele breedte van den gevel bedekte, de onderste laag van drie vensterboogjes aan het licht gebracht. Zooveel mogelijk werden vergane onder deden hersteld, waar noodig vernieuwd. Het gelijkvloersch gedeelte is thans in volkomen Bijlage K. 9 harmonie met den-gevel-als-geheel aan moderne eischen aangepast, terwijl het bovenste gedeelte den ouden toestand zuiver weergeeft. In September was, ondanks de bezwaren tengevolge van den oorlog, het werk ge reed. De heer M e er s tad t heeft een keurig stuk werk geleverd, waar Zutphen met trots naar kan opzien. Het interieur heeft ook aanzienlijk gewonnen door de restauratie. Het is lichter geworden en door het verwijderen van de gepleisterde plafonds is de inwen dige samenstelling van balklagen weder te voorschijn gebracht. De achtergevel en de kap waren oorspron kelijk. Ook het dak heeft een flinke beurt gehad op gemeene kosten van het Wijnhuisfonds en den eigenaar, zoodat het huis thans weder voor langen tijd mee kan. Het Waltorentje aan het Armenhage no. 4 heeft een nieuwe dakbedekking gekregen. De Stichting ver leende daarbij hulp tot 50 van het ontbrekende be drag met een maximum van f 100. Dit maximum werd niet overschreden. Het torentje is nu onderwor pen aan de voorwaarden, waarop rijkssubsidie wordt verleend, zoodat de instandhouding zooveel mogelijk verzekerd is. Het is van buiten te bezichtigen vanuit de binnenplaats van café Veldmaat aan het Oude Wand no. 55. Diversen. De Stichting heeft van de gemeente Warnsveld een groot aantal oude baksteenen moppen kunnen aankoopen, afkomstig van gesloopte bouw werken uit Zutphen, die daar bestemd voor wegver harding langs de wegen lagen. Daarmede zijn deze goede steenen behouden voor volgende restauraties, terwijl een gedeelte nog in den tuin van het Bolwerck zijn aangewend.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 107