Bijlage B. 8 III. Algemeene hygiëne. Wegens het voorkomen van besmettelijke huidaan doeningen en hoofdluis werden de scholen E en Hoven te Zutphen en de school in Wilp a.d. Dijk bezocht en advies gegeven. De O.L. school te Eefde werd bezocht wegens het voorkomen van roodvonk en het gemeentehuis te Voorst wegens het voorkomen van kinderverlamming bij twee leerlingen van de O.L. school te Twello. Uit een bespreking met den Geneeskundig Inspec teur van de Volksgezondheid, bleek mij, dat de con trole op de besmettelijke ziekten geheel in handen van den Inspecteur blijft. Ik heb mij dan ook van verdere bemoeiingen afzijdig gehouden en zal dat blijven doen, tenzij mij eenig verzoek van den Inspecteur bereikt. Het trof mij op vele scholen, dat zeep, handdoeken en closetpapier ontbraken, wat zeker niet bevorderlijk is voor de hygiëne. Mocht ik in mijn vorig rapport reeds vermelden, hoe jammer het is, dat de lichamelijke opvoeding zoo stiefmoederlijk bedeeld is, toch is het een verblijdend verschijnsel, dat het schoolzwemmen in Zutphen in gevoerd is. Zelfs de kinderen van de B.O. school pro- fiteeren nu van deze gezonde en nuttige lichaamsbe- weging en zelfs hebben eenige leerlingen van deze school de zwemproef afgelegd. Ook in enkele plattelandsscholen wordt onder leiding van het hoofd of één der onderwijzers den leerlingen de kunst van het zwemmen bijgebracht. Het is te hopen, dat spoedig vele andere scholen zullen volgen. Bijlage B. 9 IV. Gegevens betreffende het onderzoek der kinderen. A. Aantal geheel onderzochte kinderen en het aan tal van deze kinderen dat werd verwezen voor behan deling of onderzoek naar den huisarts: Spreekuur te Zutphen. Op het spreekuur te Zutphen kwamen 42 kinderen, welke alle volledig werden onderzocht. Van deze kin deren werden er 10 opgezonden naar den huisarts. Voor uitzending naar een vacantiekolonie werden er 2 opgegeven. B. Gegevens betreffende de bij het systematisch onderzoek gevonden afwijkingen. De gedetailleerde gegevens vindt men in de ver schillende tabellen. Naar aanleiding van deze tabellen volgen hier nog eenige opmerkingen 1. Aantal onderzochte kinderen. Dit is over 1939 weer zeer hoog, daar in de eerste plaats de R.K. scholen in Angerlo in hun geheel zijn Kleuterscholen Lagere Scholen Onder Naar Onder Naar zocht huisarts zocht huisarts Angerlo 72 5 361 78 Gorssel 460 61 Lochem 44 5 249 37 Voorst 69 10 911 139 Zutphen 280 36 1798 335 465 56 3779 650

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 54