Bijlage T. 30 Water. (22 monsters). De monsters water, genomen bij melkverkoopers, bakkers en consumptieijsbereiders bleken alle te vol doen aan de eischen voor het gebruik in het betrok ken bedrijf. Andere eet- en drinkwaren. (56 monsters), a. Eieren. Het toezicht op eieren, aangevoerd op veilingen en bij verzamelaars, is minder intensief geweest dan in andere jaren om de redenen, in den aanvang van dit verslag vermeld; daartegen is de controle op de eier markten en in de winkels niet verminderd. Bij deze inspecties is 112 maal aanmerking gemaakt op vuilschaligheid, terwijl 1476 eieren als „2e soort" werden gestempeld. 4 maal werd proces-verbaal opgemaakt wegens het afleveren van ongestempelde vuilschalige eieren, 1 maal wegens het gebruiken van vuil verpakkingsmateriaal. Bij de controle werden de eieren tevens geschouwd hierbij werd slechts een enkel afwijkend ei aangetroffen. b. Wild en gevogelte. Gaandeweg wordt de reinheid in slachtplaatsen e.d. bij poeliers en kippenslagers beter. Ook het slachten van ziek en ondeugdelijk materiaal is veel minder ge worden, mede als gevolg van een voortdurende scherpe controle op de van ouds bekende knoeiers, die zich daardoor gedwongen zagen, hun bedrijven stop te zetten. Een zwak punt vormt altijd nog de handel in ziek, levend slachtpluimvee ter markt, vooral te Apeldoorn. Hier vindt voortdurend nog aanvoer plaats van ziek Bijlage T. 31 materiaal, waarvoor ook koopers te vinden zijn, dik wijls kippenslagers buiten dit keuringsgebied woonachtig. Deze handel geschiedt vaak zóódanig bedekt en ge raffineerd, dat niet uit te maken is, wie de verant woordelijke eigenaar van een partij in beslag genomen zieke kippen is. Doordat de dierenarts gemobiliseerd was en de hoofd keurmeester langdurig ziek is geweest, is het aantal inspecties van de kippenmarkten aanzienlijk minder ge weest dan gewoonlijktoch werden in het verslagjaar nog 173 zieke kippen in beslag genomen, waarvan alleen te Apeldoorn 171 stuks. 2 maal is een proces-verbaal opgemaakt wegens het ter markt in voorraad hebben van ziek levend slacht pluimvee, terwijl 1 maal een deskundig advies voor een dergelijk geval werd uitgebracht aan de gemeentepolitie te Doesburg met het gevolg, dat aldaar door die in stantie een proces-verbaal kon worden opgemaakt. Bij poeliers enz. vonden 116 inspecties plaatshierbij werden 56 kippen en 1 kippenlever in beslag genomen. 11 maal werd een waarschuwing gegeven wegens on voldoende reinheid der slachtplaats, 4 maal werd een proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben van zieke, ondeugdelijke waar. Van het ter keuring aan het Openbaar Slachthuis te Zwolle aangeboden wild en gevogelte werden af gekeurd 50 kippen en 1 eend. c Andere Eetwaren. De onderzochte monsters, die tot deze groep be- hooren, zijn van zeer uiteenloopenden aard, zooals wittebroodcreme, krentebroodcreme, bindmiddelen voor

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 248