Bijlage T. 24 worden ten minste 2 maal, in het koude 1 maal per maand van eiken bereider monsters onderzocht). Een overzicht van het onderzoek in deze categorie volgt hier 1. aantal onderzochte monsters431 2. aantal afgekeurde monsters53 waarvan wegens a. aanwezigheid van colibacteriën 3 b. te hoog kiemgetal25 c. te hoog vriespunt5 d. te weinig vet in de droogrest4 e. vuil1 f. andere redenen 23 In totaal werden voor deze overtredingen 48 schrifte lijke waarschuwingen verzonden. Bij de controle op de bereidplaatsen, welke minder plaats vond dan andere jaren, werden in het algemeen geen ernstige misstanden aangetroffen. c. Gesteriliseerde melk. De bereiding der in het gebied Zutphen verkochte gesteriliseerde melk geschiedt geheel in buiten het district gelegen bereidplaatsen en is mitsdien aan onze controle onttrokken. Onderzocht werden 60 monsters, hiervan waren niet steriel 4 van 1 was het procentisch vetgehalte in de droge stof te gering, terwijl 9 monsters om andere redenen ondeugdelijk waren. d. Beter gewonnen melk. Hiervan werden 8 monsters (van 2 bedrijven af komstig) onderzocht. Eén keer werden hierin mastitis Bijlage T. 25 streptococcen in geringe hoeveelheid en ook één keer B. coli in 0,1 cm3 aangetroffen. In enkele monsters t.b.c. vrije melk, afkomstig van een der grootere zuivelfabrieken, werden voorts nog 2 keer meer dan 100000 kiemen per cm3 en 2 keer B. coli in hoeveelheden kleiner dan 0,1 cm3 aangetroffen. e. Schoolmelk. 16 monsters schoolmelk werden onderzocht. De wijze van pasteuriseeren, vervoer en consumptie is oorzaak, dat deze melk dikwijls niet voldoet aan de bacterio logische eischen, die men aan dit artikel redelijker wijs mag stellen. In het vorige jaarverslag werd daarop ook weer de aandacht gevestigd. In 5 monsters werden meer dan 100000 kiemen per cm3 aangetroffen, 8 keeren werd B. coli gevonden in hoeveelheden van 0.1 cm3 of minder, terwijl 4 keeren de aanwezigheid van mastitis streptococcen werd ge constateerd. f. Karnemelk. In het verslagjaar werden 1073 monsters karnemelk onderzocht. Hiervan voldeden er 73 niet aan den eisch, dat het gehalte aan vetvrije droogrest minstens 7.3 °/0 moet bedragen. 3 maal werd terzake hiervan proces-verbaal opgemaakt. 4 monsters karnemelk in flesschen waren niet van de juiste aanduiding voorzien. In 65 gevallen werd een waarschuwing gezonden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 245