Bijlage T. 20 13 diversen monsters, qenomen aan fabrieken, tijdens afleve- monsters, genomen van groote slijters 33 monsters, onderzocht op verzoek van belang- hebbenden bovendien werden nog onderzocht door den dierenarts verzamelde se- en excreta 17 Door de afwezigheid van personeel om de redenen in den aanvang van dit verslag vermeld, is de controle op de aangevoerde melk door de veehouders aan de fabrieken aanzienlijk minder geweest dan de vorige jaren. a. Consumptiemelk. Van de 6261 monsters consumptiemelk, genomen bij handelaren, voldeden niet aan de eischen 975, d. i. 15.6 (in 1938 8.6 en wel om de navolgende redenen watertoevoeging135 (v. j. 54) te weinig vet in de droge stof 228 (v. j. 99) te veel vuil bevattend60 (v. j. 42) melk bevattend van uierziek vee 662 (v. j. 273) Het aantal afwijkingen is dus wel zeer veel hooger dan de vorige jaren, doch dit moet vooral worden toegeschreven aan de wijze, waarop ingevolge de Ministeriëele Beschikking van 8 December 1938, no. 1851 D/doss. 55 afd. Volksgezondheid, een monster als „afgekeurd" moet worden aangemerkt, n.l. indien het resultaat van het onderzoek aanleiding geeft tot het nemen van eenigen maatregel. Op grond van de gevonden afwijkingen werden 361 Bijlage T. 21 schriftelijke of mondelinge waarschuwingen gegeven, terwijl de navolgende processen-verbaal werden op gemaakt 11 maal wegens toevoeging van water, 7 een te laag procentisch vetgehalte, 2 het bevatten van te veel vuil, 1 den verkoop van melk, welke ge mengd was met melk van kennelijk ernstig uierziek vee. In die gevallen, waarin een waarschuwing werd ver zonden wegens het verkoopen van melk, welke van uierziek vee afkomstig bleek te zijn, werd tevens aan gedrongen op het raadplegen van den plaatselijken dierenarts. Als gevolg hiervan werd door de betrokken dierenartsen 56 keeren bericht gezonden, dat één of meer koeien met uierkwalen waren opgespoord. Door den aan den dienst verbonden dierenarts werden 99 bedrijven van consumptiemelkers met in totaal 768 koeien gecontroleerd. Hierbij werden 122 dieren gevonden met ziekelijke afwijkingen in één of meer uierkwartieren. Bovendien werden 2 koeien met besmettelijke longtuberculose gevonden, terwijl 8 dieren klinisch verdacht waren; bij deze 8 was nochtans in se- en excreta de bacil van Koch niet aan te toonen. In 3 gevallen werden koeien met een ernstig huid lijden (sarcopte-schurft) en in 1 geval een dier met ernstige darmontstekingen diarrheegevonden. 38 keeren moest op deze bedrijven een aanmerking worden ge maakt op onvoldoend zindelijken staat van stal en/of koeien, terwijl 45 waarschuwingen werden gegeven wegens onvoldoend zindelijke wijze van bewaren of behandelen der melk. Ter gelegenheid van de stalbe- zoeken zijn door den dierenarts 88 sputummonsters en 17 monsters se- en excreta verzameld. i 141 ring door leveranciers 04

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 243