Bijlage T. 14 de cacaoboter nog wel zeer afwijkend was; de smaak liet in deze gevallen ook veel te wenschen over. Op de verpakking van verschillende partijen cacao poeder ontbrak de vereischte aanduidingdit was ook het geval met de aanduiding van chocoladereepen. Vooral op melkchocolade moest nog al eens aanmer king gemaakt worden. In totaal werden 31 partijen cacao en chocolade, wegende 135 kg naar aanleiding van het laboratorium onderzoek uit de consumptie genomen, terwijl door de keurmeesters ter plaatse nog 34 partijen in totaal 144.2 kg werden afgekeurd. Consumptieijs. (832 monsters). Veel aandacht is geschonken aan het in den handel gebrachte consumptieijs; er werden 832 monsters ge nomen. Uit onderstaand overzicht blijkt, dat ook dit jaar van een nog te groot aantal bereiders de door hen verkochte waar niet aan de gestelde eischen voldeed. De oorzaak hiervan is toe te schrijven aan gebrek aan hygiënisch inzicht en aan de vereischte zorg voor het product bij de bereiding. Vooral onvoldoende ge reinigd vaatwerk, niet voldoende doorkoken van de grondstoffen en te lang bewaren van het consumptie ijs zijn de oorzaken van de ondeugdelijkheid, hetgeen bij de bedrijfscontröle verricht door den dierenarts, naar voren is gekomen. Van de gevonden afwijkingen wordt hieronder een overzicht gegeven Bijlage T. 15 1. aantal onderzochte monsters consumptieijs 832 2. waarvan monsters roomijs264 3 aantal afgekeurde monsters145 waarvan wegens: a. positieve reactie van Storch4 b. te hoog kiemgetal131 c. aanwezigheid van colibacteriën 75 d. te weinig melkvet in roomijs11 e. andere redenen 1 Er werden 35 schriftelijke of mondelinge waarschu wingen gegeven, terwijl 21 processen-verbaal werden opgemaakt, in enkele gevallen voor meer dan 1 over treding. Door de keurmeesters werden ter plaatse 2 partijen, in totaal 1.2 liter afgekeurd. Gebak, koek en suikerwerk. (97 monsters). Botercake, -sprits, -speculaas, -letters enz. bleken in het algemeen alleen met boter bereid te zijnslechts een enkele maal behoefde aanmerking gemaakt te worden. Als „honingkoek" aangeduide koek bevatte niet altijd de vereischte hoeveelheid honing, soms zelfs in het geheel geen honing. In een monster slagroomtruffels werd v.n. cocosvet en een zeer gering percentage melkvet aangetroffen. De in slagroom- resp. roomborstplaat verwerkte hoe veelheid room, uitgedrukt in melkvet, liep ook dit jaar sterk uiteen, n.l. van 0.2 tot 15.8 ongeveer 50 van de monsters bevatte meer dan 7 melkvet. Een tweetal monsters koek bevatte naast een geringe hoeveelheid suiker veel saccharine. In een banketbakkerij werden vele beschimmelde en

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 240