l(G8 Bijlage T. 8 HOOFDSTUK IV. Algemeene Beschouwingen. Het aantal winkels, bakkerijen, melkverkoopersbe- drijven, markten, dat door de keurmeesters geïnspecteerd werd, bedroeg in totaal 21123. Naar aanleiding van de bij de inspecties geconstateerde overtredingen werden 3321 aanmerkingen gemaakt en 61 processen-verbaal bij de bevoegde autoriteiten ingediend, terwijl 531 partijen wegens ondeugdelijkheid aan den handel werden onttrokken. De keurmeesters brachten in totaal 13372 monsters ter onderzoek op het laboratorium mede. Behalve bovengenoemde monsters werden op het laboratorium nog 585 monsters onderzocht, ingezonden door particulieren en Gemeentelijke Instellingen. Naar aanleiding van de resultaten van het labora torium-onderzoek werden 1388 waarschuwingen (schrifte lijk) gegeven en 120 processen-verbaal opgemaakt. De dierenarts keurde ter plaatse 32 partijen af en bracht 105 monsters ter onderzoek op het laboratorium mede, terwijl door dezen ambtenaar 99 stalinspecties werden verricht, waarbij het aanwezige vee werd onder zocht. Ook werden door hem regelmatig de pasteuri- satie-inrichtingen van de zuivelfabrieken nagegaan. Bovendien bezocht deze ambtenaar nog 116 poeliers- bedrijven en kippenslachterijen, terwijl hij 23 maal markten bezocht, ter controle van de aldaar aanwezige slachtkippen. Naar aanleiding van de werkzaamheden van den dierenarts werden 63 waarschuwingen gegeven en 6 processen-verbaal opgemaakt. Bijlage T. 9 De werkzaamheden van dezen dienst zijn in het af- geloopen jaar zeer ongunstig beïnvloed door de lang durige ziekte (8 maanden) van den hoofdkeurmeester en doordat de nieuwbenoemde keurmeester, eerst in Mei zijn functie heeft kunnen aanvaarden. Verder miste de dienst van September af 3 ambte naren uit den buitendienst, die gemobiliseerd waren de geheele buitendienst is daardoor gedesorganiseerd geweest. Door andere ambtenaren van den dienst te belasten met eenvoudige inspecties en monstername was het mogelijk, een evenwicht tusschen binnen- en buitendienst te verkrijgen, hoewel het totaal der werk zaamheden er natuurlijk ernstig onder geleden heeft. Met behulp van motorrijwielen werden de moeilijk bereikbare gemeenten toch nog vrij regelmatig bezocht. Door vereenvoudiging der administratieve werkzaam heden van de keurmeesters, kon de daardoor verkregen tijd aan de inspecties ten goede komendesondanks was het moeilijk, vooral in de laatste vier maanden van het jaar, het vereischte toezicht voldoende te doen plaats vinden, mede omdat veel tijd besteed moest worden aan de controle van gasmaskers, waarmede na Augustus een analyst enkele dagen in de week volledig belast is geweest. Zooveel mogelijk is getracht het toezicht op melk, brood en consumptieijs op peil te houden daarentegen is de controle op de andere levensmiddelen (v.n. op eieren) en het inspecteeren der veestallen meer of minder in het gedrang gekomen. Wel is gebleken, dat door meer intensief gebruik te maken van de auto s en vooral van de motorrijwielen, de tijd, die met reizen verloren gaat, beperkt kan worden. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden, dat van

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 237