Bijlage Q. 10 Cokesbreekinrichting. De bunkers werden voor zoover noodig van nieuwe platen voorzien. De breekschijven werden vernieuwd. Het transport van de brandstof, benoodigd voor de generatoren, geschiedde op eene omslachtige wijze. Om hierin verbetering te brengen, werd een bunker naast de breekinrichting gebouwd. De cokes wordt nu uit deze bunker afgetapt in een vulbak. De vulbak wordt thans over een smalspoor, waarin 2 draaischijven aan gebracht zijn, onder de takel gebracht. Hierdoor werd een belangrijke verbetering verkregen. Deze werkwijze wordt door het stokerijpersoneel zeer op prijs gesteld. Gashouders. De gashouders vereischten dit jaar veel onderhoud. Het constructiewerk werd op verschillende plaatsen nagezien en versterkt. De roestvlekken werden zooveel mogelijk schoongemaakt en in de menie gezet. Beveiliging bij luchtaanvallen. Om bij eventueele storing in het bedrijf door lucht aanvallen het geproduceerde gas te kunnen afblazen, werd direct achter de condensors een noodafblaasin- richting gemaakt, Deze inrichting zal het volgend jaar zoodanig ge- wijzigd worden, dat het toestel automatisch in werking kan worden gebracht. Schuilkelder. Voor het personeel der fabriek werd een schuilkelder gebouwd, welke voor circa 50 personen plaats biedt. De schuilkelder heeft een gaskamer met waterleiding Bijlage Q. 11 en een w.c. De verlichting is electrisch, zoowel van het bedrijf alsook door middel van een accu. Voorts is in den kelder verwarming en telefoon aanwezig. Zuiverkisten. In 1939 werden 7 kisten van versche ijzeraarde voorzien. De gummidichting van één kist moest vernieuwd worden. Stoomketels. De beide ketels werden door de firma Doorgeest te Amsterdam gereinigd en daarna door den Ingenieur van het Stoomwezen gekeurd. De beide spuischuiven werden vernieuwd, terwijl de kleine voedingspomp eveneens door een nieuwe werd vervangen. Calorische waarde. De calorische waarde werd regelmatig dagelijks op genomen. Een automatische „Union caloriemeter werd aangeschaft. Dit toestel werkt uiterst gevoelig en geeft automatisch de calorische waarde aan. Voorts wordt 4 maal per jaar het gas door de Gas- stichting te 's-Gravenhage op volledige analyse onder zocht. De gemiddelde calorische waarde bedroeg 4245 calorieën. Drukking. De druk van het gas bedroeg bij den uitlaat van den regulateur 54 m.M. Toonzaal. De toonzaal, gevestigd Nieuwstad no. 54, bleek in een behoefte te voorzien.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 188