22 hun veestapel zouden moeten opruimen wegens gebrek aan hooi, bovendien moest, als gevolg van den in September ingetreden oorlogstoestand, tot distributie van krachtvoer worden overgegaan. Ook de tuinbouw heeft veel van de vorst te lijden gehad; vooral de teelt van sla en bloemkool in kassen. Later hadden de vollegrondsgewassen veel van de droogte te lijden. De fruitoogst was zeer overvloedig, vooral die van de appelen. De prijzen der voedergranen liepen gedurende het eerste halfjaar een weinig op. Voor de akkerbouwers is 1939 als een vrij goed jaar te beschouwen. Het prijspeil der veeteeltproducten gaf weinig reden tot voldoening. Als gevolg der geringe uitvoermogelijkheden waren de prijzen der tuinbouwproducten meestal on voldoende. Door den overvloedigen fruitoogst waren de fruitprijzen vrij laag. Het gereedkomen van enkele werkverschaffingsobjec ten weerspiegelt zich in een hoogere opbrengst der landerijen. De totale opbrengst van wegen, hooigras, naweiden, haver en koeweiden bedroeg f 31154 tegen f 22003 in 1938. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht f 15294 op, tegen f 9871 in 1938, dat aan de Graafschapschezijde f 12278 tegen f 7668 in 1938. Het melkvee kon tijdig, in de tweede helft van April, in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden uitgegeven het Helbergen en de Batterij. De inscha- ringsprijs bedroeg f 50 per schaar. De Groote Schup- hoeve te Voorst werd met 19 stuks jongvee beschaard als inscharingsprijzen golden hier voor een rund zonder tanden f 22.50 en voor een rund met twee tanden f 30 per schaar. 23 Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf, in verband met den lagen rivierstand, veel werk; er werd dan ook veel rivierwater ingemalen. Door de elec- trische pompinstallatie werd over het geheele jaar 5344 K.W.U. aan stroom verbruikt; in totaal werd 593 uren gemalen. De slooten en greppels in de landerijen werden goed onderhouden. Nieuwe afrasteringen met beton- palen werden geplaatst langs de Ruiterdijksche wei landen aan den Vierakkerweg en langs de Muizers- waarden in de Hoven langs den Voorsterweg. De benoodigde betonpalen werden door het vaste per soneel gemaakt op regenachtige dagen. De huurprijs van de volkstuintjes werd, evenals op vorige jaren, vastgesteld op f 2 per are of f 4 per tuintje. In totaal werden 547 tuintjes uitgegeven. Naar de ligging der hooilanden en den kalktoestand van deze gronden werd bemest met 500 K.G. thomas- slakkenmeel of superfosfaat per H.A.zanderige stukken ontvingen wat extra kalizout 40 °/0 en bovendien een stikstofbemesting. De pachters betalen als bijdrage in de bemestingskosten f 10 per H.A. boven hun pacht. Op alle hooi- en weilanden werd in 1939 uitgezaaid; 160.000 K.G. thomasslakkenmeel, 25.000 K.G. super fosfaat, 30.000 K.G. kalizout 40 4.000 K.G. zwa velzure ammoniak, 10.000 K.G. chilisalpeter en 16.000 K.G. kalksalpeter. De op 30 April uit de pacht gekomen gemeentelijke vischwateren werden, geheel op de bestaande voor waarden en prijzen, opnieuw verpacht voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren aan de oude pachters. Overzicht van de opbrengst over de laatste vijf jaren van enkele bronnen van inkomsten

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 13