Bijlage K. 4 verregaande verontreiniging onder de bogen een einde te maken. Het wordt tijd dat het publiek zooveel respect voor zijn helaas te weinige historische monu menten van eersten rang krijgt om zich van dergelijke excessen te onthouden. Wijnhuistoren. Deze zelfde wensch geldt ten aanzien van den overloop in den Wijnhuistoren, die liederlijk verontreinigd wordt, zoo zelfs dat het metselwerk wordt verteerd en de steen dreigt los te geraken en op nieuw gevoegd te moeten worden. Begroeiing monumenten. Tot ons genoegen mochten wij ervaren dat aan een verzoek van het Wijnhuis fonds aan het Gemeentebestuur werd voldaan door het ontdoen van de Berkelruïne, den walmuur op het Ha- gepoortplein en den Drogenapstoren van klimop en begroeiing, die hoe schoon voor het oog ook haar vernielende werk snel doet. Bolwerck. In het centrum van de belangstelling stond de restauratie van het Bolwerck. Bij de openbare aanbesteding op 29 April 1939 bleek de laagste inschrijver te zijn Jacob Prett te Oostzaan. Na op 1 Juni 1939 daartoe bekomen goedkeuring van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen kon op 2 Juni d.a.v. gegund worden aan dezen aannemer, die de restauratie terstond met voort varendheid heeft ondernomen. Met groote omzichtigheid moest echter gewerkt worden om niet voor den architect belangrijke gegevens verloren te doen gaan, door te snel sloopen of schoonmaken, zoodat van snel werken, gelijk bij alle restauratie-werkzaamheden, geen sprake kon zijn. Bijlage K. 5 Toch is thans het metselwerk nagenoeg gereed gekomen. De enorme gothische boogvensters van den voor gevel van het oudste huis, de zijgevels en achtergevel zijn volgens de in het metselwerk gevonden gegevens weder in staat gebracht. De gevels van het nieuwere huis ondergingen slechts reparaties. Aan het voormalige koetshuis in den tuin verrees een geheel nieuwe achtergevel die daarvan een vroolijke en zonnige kinderleeszaal en -bibliotheek belooft te maken. De oude stadsmuur in den tuin werd eveneens in eere hersteld. De eerste kanteelingen verrezen reeds op den omgang. Voldoende gegevens werden gevonden om een beeld te verkrijgen van de aansluiting van den muur aan den Drogenapstoren, waar eens een wachthuisje gestaan moet hebben, en tevens om den steenen trap in den muur, die van uit den boventuin van het Bolwerck in het wachthuisje uitkomt, en vandaar toegang geeft tot den Drogenapstoren, te herstellen. Dit laatste werk is reeds gereed. Door den invallenden vorst werd de voltooiing dezer werkzaamheden echter opgeschort. In dit verband maken wij dankbaar melding van een besluit van den Gemeenteraad van Zutphen om een bedrag van f 500.— aan de Stichting toe te kennen voor de restauratie van het gedeelte van den muur met het wachthuisje, dat onmiddellijk bij den Droge napstoren aansluit, en eigendom van de Gemeente is. Veel timmerwerk en werkzaamheden aan het interieur van het Bolwerck blijven nog te verrichten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 110