Bijlage J. 2 rechterlijk archief der stad. Dit archief berust sinds 1888 in het Rijksarchief te Arnhem en zal daar helaas voorloopig ook blijven berusten, daar het Zutphensch archiefdepot, gelijk bekend, allerminst een brandvrije bewaarplaats is. Het bewuste archief zal dus bij stukjes en beetjes, in hoeveelheden, die telkens de capaciteit van de brandkast niet overschrijden, hierheen moeten worden gezonden. Dit is de eenige, zij het niet be vredigende, oplossing Behalve dat het rechterlijk archief uit den aard der zaak zeer vele gegevens bevat, die van lokaal, topo grafisch en genealogisch belang zijn, ontleent het voor den bewerker zijn bizondere aantrekkelijkheid hieraan, dat het goeddeels terra incognita is in tegenstelling tot het administratief archief, dat reeds stof heeft ge leverd voor talrijke publicaties. Ik stond - na Uw College hierover te hebben geraadpleegd - aan het Rijksarchief in Overijsel af het Copieboek van Wolter van Heyden, richter in Oldenzaal (ca. 1570). De aanwezigheid van dit boekje, uitgegeven door Dr. K. O. Meinsma in de Werken, uitgegeven door de Vereeniging tot beoefening van Overijsselsch regt en geschiedenis, in Zutphen is wel te verklaren. Desalniettemin is het in genoemd Rijks archief beter op zijn plaats Ten behoeve van de in de maanden Juli tot September in het Museum gehouden tentoonstelling van familie portretten en stukken uit het legaat Van Löben Seis werden enkele archiefstukken: resolutieboeken en burgerboeken ter expositie afgestaan. In de Zutphensche Courant van 4 Maart 1939 verscheen van mijn hand „Een episode uit de geschie denis van de opheffing der gilden te Zutphen". Bijlage J. 3 Het aantal aanwinsten van de bibliotheek bedroeg - afgezien van de afleveringen van loopende tijdschriften en van de geregeld binnenkomende verslagen - 16 boekwerken. Het aantal bezoekers bedroeg dit jaar 77. In verband met den politieken toestand werd de uitleening van archiefstukken uit het Staatsarchief te Brussel, die tevoren geregeld plaatsvond, gestaakt. Mei 1940. W. E. SMELT.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1939 | | pagina 107