14 J. B. Dam en, het voormalige kleedingmagazijn op het Oudewand, zonder kelder, voor den prijs van f 502 per jaar. Landerijen. Het jaar 1938 was, evenals zijn voorgangers, voor den land- en tuinbouw niet bepaald gunstig te noemen. Aanvankelijk leek het of de lang verwachte opleving eindelijk zou komenhet jaar werd optimistischer in gezet dan vorige jaren, doch de resultaten bleven verre beneden de verwachtingen. De periode van zachte winters heeft zich in 1937/38 voortgezet. Met uitzonderingen van enkele dagen in Februari zijn er weinig wintersche dagen geweest. Maart gaf ongekend mooi en droog weer zoodat met de voorjaarswerkzaamheden vroeg kon worden aange vangen. April was koel, donker en droogde gras- groei, welke zich in Maart vroeg ontwikkelde, stond stil, Mei bleef ook in alle opzichten beneden normaal. In de eerste helft van Mei kwam tamelijk veel nacht vorst voor, hetgeen een groote schade aan den tuinbouw berokkende, in het bijzonder aan de fruitteelt. De fruitoogst is dan ook zeer gering geweest. De prijzen der landbouwproducten vertoonden in het voorjaar van 1938 een dalende tendenz; verhooging der monopolieheffing en het weder instellen van de mogelijkheid tot denaturatie was dan ook noodzakelijk om de graanprijzen op peil te houden. De rundvee- prijzen vertoonden eveneens een geleidelijke daling, welke echter tot enkele procenten beperkt bleef. Aanzienlijker was de daling van den prijs van het varkensvleesch hierdoor zag de regeering zich genoodzaakt baconvarkens uit de markt te nemen. 15 De stand van den IJssel is het geheele jaar laag geweest. Opmerkelijk is, dat juist in de maanden Maart tot en met Juni, waarin normaal veel voorjaarswater is te verwachten, de waterstand doorloopend laag bleef. Het gereedkomen van enkele werkverschaffingsobjecten weerspiegelt zich in een hoogere opbrengst der lande rijen. De totale opbrengst van wegen, hooigras, naweiden, haver en koeweiden bedroeg f22.003 tegen f 17.420 in 1937. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht f 9871 op, tegen f 6074 in 1937, dat aan de Graaf- schapschezijde f 7668 tegen f 5460 in 1937. Het melkvee kon dit jaar tijdig, in het laatst van April, in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden uitgegeven het Helbergen en de Batterij. De inscharingsprijs bedroeg f 50 per schaar. De groote schiphoeve te Voorst werd voor de eene helft met 10 stuks jong vee beschaard en voor de andere helft gehooid en daarna als naweide beschikbaar gesteld; als inscha- ringsprijzen golden hier voor een rund zonder tanden f 22.50 en voor een rund met twee tanden f 30 per schaar terwijl het hooi in publieken verkoop f 198 opbracht. Het onderhoud der drinkkolken in het land gaf ge durende den zomer, wegens de lage rivierstanden voort durend zorger moest voortdurend rivierwater worden ingemalen. Door de electrische pompinstallatie werd over het geheele jaar 3748 K.W.U. aan stroom ver bruikt; ingemalen werd 416 uren. De huurprijs van de volkstuintjes werd vastgesteld op f 2 per are of f 4 per tuintje. In totaal werden 483 tuintjes uitgegeven. De bemesting der hooi- en weilanden had op dezelfde

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 9