Bijlage B'- 8 Toestand speelterrein School E. Zutphen. Bespreking met on derwijzer, O.L. School, Voorst. Het geval van kinderverlamming trad op bij een 2-jarig zusje van een schoolgaand meisje. De omstan digheden noodzaakten niet tot het nemen van bijzondere maatregelen. In de andere gevallen werd controle uitgeoefend of advies gegeven, terwijl naar aanleiding van de zakelijke bezoeken zoo noodig contact werd gezocht met de betrokken instanties. Op verzoek van en in overleg met de Malaria- Commissie van de Gezondheidsraad werd op twee scholen in Zutphen een onderzoek ingesteld naar het voorkomen van miltvergrooting in deze malaria-vrije stad. Op bijna 400 kinderen, vrijwel alle in Zutphen geboren en getogen, werd bij minder dan 2 een even voelbare milt gevonden, tegen 9 in het ma- lariagebied in Noord-Holland. Dit onderzoek werd verricht door dr de Rook, inspecteur voor de volks gezondheid in de „Groote Oost", met verlof hier te lande. Evenals in 1937 werd voor de afdeeling Zutphen van het Centraal Genootschap een selektie gehouden onder 42 voor uitzending opgegeven kinderen. Later werden de in het voorjaar uitgezonden kinderen door mij aan een controleonderzoek onderworpen. Voor de afdeeling Zutphen der Roomsch-Katholieke uitzending werden de kinderen kort voor de uitzending onderzocht. Behalve in de in het vorige rapport genoemde plaatsen, werden nu ook door mij de kinderen in Voorst en Teuge aangewezen. Bijlage B1- 9 Wegens ziekte werd twee maal een onderwijzeres in de gemeente Gorssel onderzocht, terwijl een nieuwe onderwijzeres in de gemeente Angerlo werd gekeurd. Na de groote vacantie werd een maandelijksch spreek uur in Zutphen ingesteld. Dit werd slechts door weinig kinderen bezochtop de verschillende dagen door 0, 3, 2 en 4 kinderen. Misschien dat op den duur meer belangstelling zal komen, maar het lijkt mij beter dit eerst eens af te wachten, alvorens op andere plaatsen te beginnen, daar de tijd nu beter gebruikt kan worden. Besprekingen werden gevoerd met den wethouder van Zutphen over schoolvoeding, terwijl op haar in stigatie een vergadering werd gehouden met de hoofden der Openbare Scholen, waar deze quaestie ter sprake kwam en tevens over schoolzwemmen, wat ik sterk aanbeval, en toezicht op de kinderen in de vacantie werd besproken. De schoolvoeding zal daar nu tot stand komen en voor het opzetten en controleeren daarvan heb ik gaarne mijn medewerking toegezegd. Een bespreking werd gevoerd met den Directeur van den Keuringsdienst van Waren over wateronder- zoek. Het water van de Bijzondere school te Nijbroek werd naar aanleiding daarvan onderzocht en ondeug delijk bevonden, waarop een nieuwe put werd geboord. Met Mevrouw Weersma en den Heer Groot- ja n s werd een bezoek gebracht aan de vacantiekolonie voor geestelijk minderwaardigen in Lunteren, waaruit binnenkort een contact van de school voor Buiten gewoon Onderwijs met deze mooie en nuttige instelling zal geboren worden. Op een ouderavond van school A te Zutphen en op een bijeenkomst van besturen van Bijzondere Chris-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 59