Bijlage B' 4 daglicht, als kunstlichtvoor de kelen aan voldoende frissche lucht, zoowel thuis, als in speelgelegenheden buiten voor platvoeten aan sport en gymnastiek en voor de onvoldoende voedingstoestand aan schoolvoe- ding, waarover later. Het is jammer, dat naast de steeds zwaarder wordende eischen van het leerprogramma en de grootere eischen ook aan de kinderen gesteld door de zwaar bezette klassen, de door de school geleide lichamelijke ver zorging door sport en spelen, in het gedrang dreigt te komen. Eenige quaesties, die in vroegere verslagen en op de vergaderingen ter sprake zijn gekomen, heb ik met exacte cijfers vastgelegd. Zij houden nauw verband met het succes van den dienst en zijn daarom de ver melding zeker waard. Daar is in de eerste plaats het feit, dat slechts 63 kinderen of nog geen 2 zonder geleide kwamen. Op de kleuterscholen was er steeds geleide, in de eerste klassen ontbrak deze in 11 gevallen of 1.4 en in de hoogere klassen in 52 of 2.6 °/0in het geheel twee maal zooveel bij de jongens, als bij de meisjes. De getallen zijn gelukkig uitermate laag. Zonder kennisgeving bleven weg 45 kinderen: 18 op de kleuterscholen, 9 in de eerste klassen en 18 in de hoogere. Dat is respectievelijk 4 1 en 1 Op de openbare scholen was dit 0.8 op de Bij zondere Protestantsche 2 en op de Bijzondere Roomsch Katholieke 2.3 Daar hieronder ook ge vallen van ziekte, uitstedigheid, enz. vallen, is ook dit aantal gering. Het totaal aantal kinderen, dat wegbleef met een verklaring van den huisarts, dus meestal uit gemoeds- Bijlage B'- 5 bezwaren, was nog geringer, n.l. 13 in totaal of 0.4 Op de openbare scholen was dit 0.3 op de Bij zondere Protestantsche scholen 1 en op de Bijzondere Roomsch Katholieke scholen 0.3 °/0. In 181 gevallen werd uitzending naar een vacantie- kolonie aangeraden of bij 5.2 van de onderzochte kinderen. (De bewaarscholen werden hier buiten be schouwing gelaten). In de verschillende gemeenten was dit percentageAngerlo 3.4 Gorssel 5 Lochem 7.8 Voorst 5.7 °/Q en Zutphen 7 °/a. Voor de openbare scholen was dit 6.4 voor de Bijzondere Protestantsche scholen 6 °/a en voor de Bijzondere Roomsch Katholieke scholen 5.7 °/0. Verder is door mij een poging gedaan, er achter te komen, welk percentage der naar den huisarts opgezon den kinderen, werkelijk onder behandeling is gekomen. Het werkelijke getal zal hooger liggen, daar ik nog steeds niet van alle huisartsen het begeleidend briefje terug krijg. Deze getallen hebben dus alleen betrekking op het aantal werkelijk verkregen antwoorden. Antwoord werd ontvangen Voor de geheele kring geef ik hierbij nog het per centage voor de voornaamste aandoeningen. Ik geef tevens het totaal aantal voor die aandoeningen op gezonden kinderen Opgezonden Antwoord 12 8 66 88 57 65 Lochem 68 44 65 Voorst 210 151 72 Zutphen 360 215 60

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 57