Bijlage B' 2 Het aantal scholen werd met 4 vermeerderd, daar 4 kleuterscholen in de gemeente Voorst toetraden. Zooals uit de staten blijkt, heb ik dit jaar afzonderlijke gegevens bijeen gebracht over de verschillende klassen, waarin het onderzoek plaats had. Daar de meeste kin deren uit de derde en zesde klassen reeds voor de tweede keer werden onderzocht, heb ik deze als af zonderlijke groep samengebracht. Zoo krijgen wij 3 groepenkleuterscholen, klasse I lagere scholen en hoogere klassen lagere scholen. Hierbij volgt een staat met het percentage der onder zochte kinderen uit deze 3 groepen, dat met aandoe ningen naar den huisarts moest gezonden worden in de verschillende gemeenten 1. Het lijkt er dus wel op, dat de kleuters op het platteland in gunstiger conditie zijn, dan in de stad. Zij zullen ook wel meer frissche lucht en beter voedsel krijgen en misschien beter behuisd zijn. Verder loopen de percentages voor de lagere scholen niet zoo ver uiteen, alleen is het percentage voor de hoogere klassen in Zutphen ver boven het gemiddelde. Om een indruk te krijgen, wat hiervan de oorzaak kan zijn, heb ik voor de „hoogere klassen" de per- Bijlage B'- 3 centages voor eenige afwijkingen nog eens naast elkaar gesteld. Ik heb voor de „afwijkingen der gezichts scherpte" het totaal aantal genomen, dus ook degenen, die reeds een bril droegen. Voor de andere afwijkingen heb ik het aantal naar den huisarts opgezondenen ge nomen, dus de meer ernstige gevallen. In de categorie „Keel" zijn vergroote amandelen en adenoied samen gebracht. Het blijkt uit deze staat, dat bij de oudere kinderen in Zutphen meer slechte oogen, vergroote amandelen en adenoied en meer platvoeten voorkomen. Tevens zijn er in Zutphen meer kinderen, dan in de andere gemeenten, waarvan de voedingstoestand dusdanig is, dat medische behandeling wenschelijk leek. Voor struma moesten uit Zutphen duidelijk minder kinderen worden opgezonden. Het optreden van deze verschillende aandoeningen is van zoovele omstandigheden afhankelijk, zoowel erfelijke, als verkregene, dat het moeilijk is, de oorzaak van dit veelvuldiger voorkomen aan te geven. Toch zullen alle omstandigheden, die nadeelig werken, onze aandacht moeten hebben. Voor de slechte oogen denk ik hierbij aan het licht in de schoollokalen, zoowel Kleuter scholen. Klasse I. Overige klassen. Angerlo Gorssel Lochem Voorst Zutphen 8— 35 16— o/0 16— 23— 22— «/o 20— o/0 20— 20— 17.- 19— 22— o/o 29— "/o Totaal 13— o/o 0 O 1 CN O O "T* CS Verm. gez. scherpte. Struma. Keel. Plat voeten. Onv. voed. toestand. Angerlo 18— o/0 3— 6— 6— 0— Gorssel 15— 2.3 1.2 3.7 0.4 Lochem 16— 4.4 3.5 1.2 0— Voorst 17— 2.2 7.7 1.8 0.7 Zutphen 22.5 0.2 8.7 7— 2.2 Totaal 19.5 o/o 1.8 6.8 o/0 4.5 o/0 k) O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 56