58 Werkplaats voor jeugdige werkloozen. De in 1937 ingerichte werkplaats voor jeugdige werkloozen werd in het verslagjaar voortgezet onder leiding van G. B. Laar. De voormalige ziekenstal aan den Reinmakershoek waarin de werkplaats gevestigd was moest in Maart worden ontruimd, omdat het gebouw voor militaire doeleinden noodig was. De werkplaats werd daarna gevestigd in het gebouw Geweldigershoek No. 37. Er werden een aantal ledikanten met matrassen voor het brokkenhuis gemaakt en een aantal kruiwagens voor de bewaarscholen gerepareerd en nieuwe gemaakt. Intusschen werd van rijkswege aangedrongen, in verband met een te verkenen subsidie, op omzetting van de bestaande werkplaats in een zoogenaamde „Cen trale werkplaats waar meer gespecialiseerd in verschil lende ambachten werk kon worden verricht. Mede in verband daarmede werd aangedrongen op het invoeren van het zoogenaamde twee op een stelsel voor jeugdige werklieden in fabrieken, welk stelsel alleen kon worden toegepast als een centrale werkplaats aanwezig was. Door verschillende werkgevers werd medewerking daaraan toegezegd. Als gevolg daarvan werd op 12 September de cen trale werkplaats voor jeugdige werkloozen geopend. Ze werd ingericht in een werkplaats aan den Graaf- Ottosingel No. 183, welke daartoe van den heer E. F. J. van Bruggen werd gehuurd. Er was gelegenheid tot te werk stellen van timmer lieden, smeden en schilders, terwijl voor de administratie een paar jeugdige kantoorbedienden konden worden geplaatst. 59 De heer A. F. van der Scheer werd bereid ge vonden de algemeene leiding op zich te nemenhet beheer van de werkplaats berustte bij gemeentewerken. G. B. Laar bleef als werkmeester ook aan deze werkplaats verbonden. Tot en met 31 December bezochten 43 verschillende deelnemers deze werkplaats. Het grootste aantal deelnemers dat tegelijk werkzaam was bedroeg 20. Mede door bemiddeling van den algemeen-leider vonden 27 deelnemers tijdelijk of meer blijvend werk bij particulieren2 deelnemers traden in militairen dienst2 deelnemers bleven zonder geldige reden weg. In de eerste plaats vonden de deelnemers werkge legenheid in het inrichten van de werkplaats en het kantoor, het maken van werkbanken, tafels en stoelen, het vervaardigen van gereedschappen van de smidse en het aanleggen van de electrische licht- en kracht installatie. Voorts werd een aantal tafels en stoelen voor de commissie voor huishoudelijke voorlichting vervaardigd en in opdracht van de rijksinspectie voor de werkver schaffing een aantal kolenkitten en kachelhaakjes voor werkkampen. De poging tot het invoeren van het „twee op een stelsel" is als mislukt te beschouwen. Slechts een paar jongens konden in den aanvang in dit systeem bij een firma geplaatst worden, doch het bleek al spoedig dat het systeem in de bedrijven niet kon worden doorgevoerd. Half October is onder leiding van den heer V an der Scheer een cursus tot algemeene ontwikkeling begonnen, die door alle deelnemers der centrale werk plaats met belangstelling werd gevolgd.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1938 | | pagina 33